Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

2050-re négymillió munkahelyet teremt a hajózás karbonmentesítése

A globális emisszió mintegy három százalékáért felelős tengeri ágazatnak óriási a szén-dioxid-kibocsátása: ha önálló ország lenne, akkor a világ hatodik legnagyobb kibocsátójaként tartanák számon. Mivel nincs könnyű út a nettó zéróhoz, a hajózás szén-dioxid-mentesítése nagyrészt zöld hidrogéntől, például az e-ammóniából származó, alacsony szén-dioxid-kibocsátású elektronikus üzemanyagoktól fog függeni.

A „Zöld munkahelyek és a tengeri közlekedés szén-dioxid-mentesítése” című új jelentés szerint a hajózás e-tüzelőanyagok iránti kereslete 2040-re 500 millió tonna, 2050-re pedig 600 millió tonna fölé emelkedhet. Ennek az igénynek a kielégítéséhez 2050-ig további 2TW megújulóenergia-kapacitásra és legalább 1TW hidrogéngyártó kapacitásra lenne szükség.

A riport azt állítja, hogy a megújuló energiaforrások világszerte tapasztalható bővülése rengeteg új munkahelyet teremt: a 2020-as években kb. egymillió, a 2030-as években pedig akár hárommillió új állás jelenik meg ebben az ágazatban.

- Hirdetés -

„Ez a kutatás fontos lépés annak feltárására, hogy a tengeri szén-dioxid-mentesítés milyen alapvető szerepet fog játszani a zöld munkahelyek létrehozásában az energiaágazaton belül” – jelentette ki a kutatást rendelő Global Maritime Forum szén-dioxid-mentesítésért felelős igazgatója. Jesse Fahnestock szerint „az elemzés bemutatja, hogy milyen nagyszámú, magasan képzett zöld munkahelyet lehet létrehozni, csupán egyetlen üzemanyaggal kapcsolatban. E  munkahelyek közül sok átvihető más ágazatokba is – támogatva a hajózáson túli további szén-dioxid-mentesítést.”

A jelentés szerint a megújuló energiaforrások, a hidrogéngyártás és az elektronikus üzemanyag-előállítás fejlesztéséhez a hajózásban akár 3,2 milliárd font (kb. 1443 milliárd forint) beruházásra is szükség lesz. A Global Maritime Forum szerint a zöld hajózás felé mozdulás jelentős lehetőséget teremt arra, hogy végre magas színvonalú munkahelyek jöjjenek létre a déli országokban, ahol a megújuló energiaforrások bőségesen rendelkezésre állnak.

„A hatalmas befektetések a világ minden szegletére hatással lesznek, és számos nemzetnek segítenek abban, hogy a szén-dioxid-intenzívebb iparágakról történő átállás miatt rosszul járó munkavállalók új lehetőségeket kapjanak” – vélekedett a jelentést jegyző Connor Bingham projektmenedzser.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology