ChatGPT-szerű AI-ra bízza a NASA a holdi űrállomás irányítását
Az Amerikai Űrügynökség olyan rendszert fejleszt, ami lehetővé teszi az űrhajósok számára, hogy természetes beszéddel használható mesterséges intelligenciát használjanak az űrben. A The Guardian beszámolójából kiderül: a NASA a Lunar Gateway űrállomásra szánja az új rendszert, hogy segítsen állandó jelenlétet biztosítani a Holdon, ami tranzitállomása lehet a Marsra emberekkel induló küldetéseknek.
A Hold körüli pályára álló Lunar Gateway afféle ugródeszka lesz távoli célpontok felé, és a működtetéséhez valóban ChatGPT-szerű AI-rendszert szeretnének felállítani. Ez a megoldás segítené a legénységet a rendelkezésére álló összetett rendszerekben való eligazodásban és abban, hogy jobban nyomon kövessék a küldetés kulcsfontosságú paramétereit.
„Az elképzelés az, hogy eljussunk egy olyan pontra, ahol beszélgető interakciókat folytatunk az űreszközökkel, és azok visszajelzést adnak riasztásokról vagy érdekes felfedezésekről, amelyeket a Naprendszerben és azon túl vesznek észre. Ez már nem sci-fi” – magyarázta Dr. Larissa Suzuki, a NASA vendégkutatója az IEEE londoni, következő generációs űrkommunikációval foglalkozó konferenciáján.
A NASA a ChatGPT-szerű rendszert a NASA közelgő Artemis-küldetéseinek támogatására is felhasználhatja, amelyek az 1972-es Apollo 17 óta először visznek embert a Hold felszínére – ha minden jól megy, 2025-ben.
A rendszer a tervek szerint 2024 és 2030 között megépülő Gateway állomás eszközeivel kapcsolatos problémák észlelésében is segíthetne. Figyelmeztetné például „a misszió operátorait, ha valószínű, hogy egy X űreszközről érkező csomag elvész, vagy a kézbesítés meghiúsul, hiszen nem küldhetünk fel egy mérnököt, ha az űreszköz leáll, vagy valamelyik szoftvere elromlik” – emelt ki pár példát Suzuki.
A NASA nem divatos trendekre reagál az AI bevonásával, hiszen már a ChatGPT nyilvános debütálása előtt kérte a magánszektor támogatását a Gateway projekthez. A tavaly áprilisi közleményben kiemelte, hogy a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás mekkora szerepet fog kapni a Hold körül keringő állomáson.
Gábor János, Okosipar.hu