Boeing űrincidens: héliumszivárgás történt a Starliner kapszulán
A Boeingre rendesen rájár a rúd: amíg a Földön a polgári légiflottájának gépein történt ebben az évben több incidens (ajtó szakadt ki, hajtóműfedél vált le, futómű nem nyílt ki), most egy általuk gyártott űrjárművel is komoly gondok adódtak. Miután számos negatív hír látott napvilágot a Boeing gyártási és minőségellenőrzési gyakorlatával kapcsolatban, rosszabbkor talán nem is jöhetett volna a Starliner űrkapszula hélium üzemanyagának szivárgása.
A NASA a blogján közölte, hogy a Boeing kapszulája, ami két űrhajóst szállított a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), héliumszivárgást mutatott. Az amerikai űrügynökség rögtön vizsgálatot indított, azt kutatva, hogy a jármű alkalmas lehet-e a visszatérésre. A szivárgás egyébként éppen akkor kezdődött, amikor a kapszula dokkolt az ISS-en, de a héliumtartályokból származó további veszteséget sikerült megakadályozni. Először. Aztán még több szivárgásra, a korábbiakkal együtt összesen ötre derült fény a Starliner június 5-i indítását követő 48 órán belül.
„Képesek vagyunk kezelni ezt a szivárgást, még akkor is azok lennénk, ha a szivárgási arány a százszorosára nőne” – nyugtatta le a kedélyeket Steve Stich, a NASA kereskedelmi programjának menedzsere. A visszatéréssel kapcsolatban hozzátette: a szivárgások nem okoznak komoly problémát, és a NASA bízik abban, hogy a jelenlegi héliumkészlet elegendő az űrhajósok biztonságos visszatéréséhez a Földre.
A NASA később visszaigazolta Stich szavait, amikor a blogbejegyzést frissítve elárulta: „a mérnökök felmérték a héliumkészletet, és megállapították, hogy a Starlinernek bőséges tartaléka van az űrállomásról való visszatérésre. Csak hét órányi szabad repülési időre van szükség a küldetés normál befejezéséhez, és a Starliner jelenleg elegendő héliummal rendelkezik a tartályaiban ahhoz, hogy a dokkolás után akár 70 órányi szabad repülést hajtson végre.”
Gábor János, NEW technology