A kender kiváló építőipari alapanyag: jól szigetelő, tűzálló beton készül belőle
A kender mészkővel összekeverve ún. „kenderbetont” eredményez, ami természetes szigetelőanyag, így ellenáll a penésznek és a tűznek, ráadásul egyaránt alkalmazható külső-belső falként vagy szigetelésként. Az építőipari alkalmazása óriási jelentőséggel bírhat, hiszen kifejezetten olcsón előállítható alapanyag, aminek szinte csak kiváló tulajdonságai vannak. A legnagyobb problémája pedig nem technológiai, hanem jogi természetű: a kannabisz rokonaként máig sok helyen tiltott a termesztése és bárminemű felhasználása.
A kenderbeton jelenleg még fa tartóelemeket igényel, de a technológiát fejlesztő Ali Memari, a Penn State Egyetem építő- és környezetmérnöki tanszékének professzora szerint a kutatócsapata már dolgozik egy olyan változaton, amelyben ezekre a merevítőkre sincs szükség – írja az AP. Az újfajta építőanyag mellett szól, hogy egy hektáron akár egymillió tő kender is megteremhet néhány hónap leforgása alatt, miközben a hagyományos faanyag előállítása évekig vagy évtizedekig tarthat.
A kender a kannabisz család tagja, de jelentősen kevesebb THC-t tartalmaz, mint a marihuána, így egyre kevesebb gyanakvás övezi, pláne, ha felhasználása építőipari jellegű. Az amerikai kongresszus 2018-ban legalizálta egy bizonyos típusú kender termesztését, míg tavaly a Nemzetközi Építési Szabályzatokat Kidolgozó Tanács hivatalosan is engedélyezte a kenderbeton alkalmazását – egyelőre szigetelőanyagként.
Memari szerint a kenderbeton elterjedésének legnagyobb akadálya a növény termesztésével kapcsolatos jogi bizonytalanság és a feldolgozáshoz szükséges drága géppark, viszont van benne akkora potenciál – főleg a globális lakhatási válság következtében -, hogy érdemes foglalkozni vele. „A kenderbeton előtt fényes jövő áll” – szögezte le a professzor, aki kollégáival folytatja a kutatást, hogy mind megbízhatóbb és olcsóbb építőanyagot fejlesszen a ma még gyanakvással figyelt növény felhasználásával.
Gábor János, NEW technology