Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Az öt legfontosabb robotos trend 2021-ben

- Hirdetés -

Az ipari robotok mennyisége tíz év leforgása alatt (2010-2019) több mint háromszorosára nőt, ezzel a számuk elérte a 381 ezer darabot szerte a világban. A Nemzetközi Robotikai Szövetség közleményében bemutatta az öt legfontosabb trendet, amelyek a globális iparágak alakítói.

„A küldetés az, hogy az ipari szereplők a hagyományos gyártást és a digitális stratégiákat ötvözzék, ezáltal tulajdonképpen a robotokra irányuljon a fókuszuk” – mondta Dr. Susanne Bieller, az IFR főtitkára.

Új trükkök

A mesterséges intelligencia látással és más szenzorrendszerekkel kombináltan lehetővé teszi a robotok számára a nehéz feladatok betanulását és elvégzését. Az egyik ilyen tevékenység például a ládák pakolása, amit a múltban csakis emberi kézzel végezhettek el. A robotok új generációit már könnyebb telepíteni és programozni, valamint összekapcsolhatók egymással. A kommunikációs protokollok fejlődésével zökkenőmentesen integrálhatók a robotok az automatizálási és ipar 4.0 stratégiákba.

Okosipar

Az okos gyártási megoldásokban a zászlóshajó szerepét az autóipar töltötte be, ahol ipari robotokat alkalmaznak a futószalagok mellett. A jövő trendjét a robotok és az autonóm járművek – vagy inkább az autonóm mobil robotok (AMR)? – hálózatosított interakciója diktálja. A legújabb navigációs technológiával felszerelt mobil robotok rugalmasabbak a hagyományos gyártósorokhoz képest. Például az autók karosszériái autonóm szállítórendszerekkel továbbíthatók. A futószalagról leszedhetők, és olyan állomásra irányíthatók ezek a darabok, ahol egyedi felszerelést kaphatnak. Ha a modellek teljes megváltoztatása a cél, akkor csupán a robotok és az AMR-ek átprogramozása szükséges, s nem kell belenyúlni a teljes gyártósorba.

Hódítás a piacon

A csatlakoztatással kapcsolatos áttörések hozzájárulnak a robotok szélesebb körű elterjedéséhez azon gyártási ágazatokban is, amelyek csak nemrég indultak el az automatizálás irányába, ilyen például az élelmiszeripar, textilipar, faipar és műanyagipar. A folyamatos digitális átalakulás teljesen új üzleti modelleket fog eredményezni, mert a gyártók minden eddiginél könnyebben diverzifikálódhatnak.

A szén-dioxid-kibocsátás csökkenése

A modern robottechnológiába történő beruházásokat az is motiválja, hogy minél alacsonyabb legyen a szén-dioxid-kibocsátás. Az energiatakarékos eszközök közvetlenül csökkentik a termelés energiafogyasztását. Pontosságuk révén kevesebb selejtes árut kell kidobni, ami pozitív hatást gyakorol az erőforrás-felhasználásra, valamint a kibocsátás arányára. Ezenkívül a robotok segítik a megújuló energiával rendelkező berendezések előállítását, mint például a hidrogén üzemanyagcellák gyártását.

Az ellátási lánc biztosítása

A világjárvány miatt a globális ellátási láncok gyengeségei előtérbe kerültek. A gyártóknak most adott a lehetőség, hogy más szemlélettel újragondolják folyamataikat. A termelékenységet az automatizálás révén visszaállíthatják, a gyártók ezáltal nagyobb rugalmasságot nyernek – s ez a magas bérek mellett nem biztos, hogy megvalósulhatott volna. A robotokkal történő automatizálás termelékenységet, rugalmasságot és mindemellett biztonságot nyújt.

„A technológia fejlődése hozzájárul a robotok fokozottabb elfogadásához” – hangsúlyozta Dr. Susanne Bieller. „A COVID-19 járvány nem indított el új trendeket, de felgyorsította a robotok felhasználását. Ebből a szempontból a világjárvány bizonyul a legerősebb mozgatórugónak az iparban.”

Némethi Botond, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology