Az Oxford Brookes Egyetem kutatói új megoldást fejlesztettek ki a globális vízkészletekben található mérgező, ún. örök vegyi anyagok (PFAS) eltávolítására. A kutatócsapat egy hidrodinamikus reaktort alkotott, ami buborékok keletkezésén és összeomlásán alapul. A reaktor képes eltávolítani a vízből a per- és polifluor-alkil vegyületeket, amelyeket a 20. század közepétől kezdve számos termékben alkalmaztak, a vízálló ruházatoktól a pizzás dobozokon és a tapadásmentes edényeken át a folttaszítókig. Az 1970-es években már elkezdtek felmerülni aggodalmak ezeknek a vegyületeknek a toxicitása kapcsán, és a tudományos bizonyítékok az ezredfordulóra megerősítették, hogy tényleg komoly veszélyforrásról van szó.
„Miután a szennyezett víz bekerül a folyókba, tavakba és tengerekbe, végül eljut a közszolgáltatások ivóvízkészleteibe is. A kihívásunk az volt, hogy találjunk egy fenntartható és hatékony megoldást ezek eltávolítására” – mondta Iakovos Tzanakis anyagtudományi professzor, aki szerint a PFAS-vegyületek eltávolítása ipari szennyvízből, hulladéklerakókból, mezőgazdasági lefolyókból és háztartási szennyvízből globális feladat.
Az eddig ismertté vált PFAS-kivonó módszerek költségesnek és időigényesnek bizonyultak, de Tzanakis és kollégája, Dr. Morteza Ghorbani olyan megoldást dolgozott ki, ami energiahatékony és környezetbarát. Az új technológiát a svéd Hammarby Sjöstadi szennyvíztisztító üzemben tesztelték, és az eredmények „messze felülmúlták a várakozásokat”. A reaktor 11 különböző PFAS variáns 36 százalékos lebomlását érte el mindössze 30 perc alatt, további vegyi anyagok hozzáadása nélkül. A kutatók következő feladata a technológia skálázása, hogy nagyobb mennyiségű szennyvizet is kezelni tudjanak vele.
„A célunk az, hogy fejlesszük ezt az ígéretes megközelítést, és feltárjuk azokat az összetett fizikai folyamatokat, amelyek működtetik. Szeretnénk, ha a módszerünk a közeljövőben készen állna a valós ipari felhasználásra, különösen az EU 2035-ös stratégiájának megfelelve, ami előírja az összes PFAS-tartalmú hulladék kezelését” – emlékeztetett Ghorbani.
Gábor János, NEW technology