Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Először győzött le embert egy önjáró drón

- Hirdetés -

Ez is megtörtént: két pilóta teljesítményét meghaladva nyerte meg az ember-gép drónversenyt a Zürichi Egyetem autonóm kvadrokoptere. Magában a szerkezetben semmi különös nincs, viszont az azt irányító algoritmusban annál inkább: kiszámítja a drón végső korlátain belüli legoptimálisabb időt, amivel a pályát teljesíteni lehet, és e szerint repteti.

Egy drón használhatóságának mértéke leginkább azon múlik, hogy mennyire gyorsan mozog, hiszen az akkumulátor teljesítménye behatárolja a repülési időt. Minél több feladatot hajt végre egy felszállással, annál jobb, ezért nehezített körülmények között, például romkutatás, épületvizsgálat vagy hasznos teher szállítása közben olyan gyorsan kell mozognia, amennyire csak lehetséges. Ehhez elengedhetetlen a lehető legjobb tájolás, a pontos röppálya és a jól kiszámított gyorsulás-lassulás.

Az emberek mindig is jobban teljesítettek a drónversenyeken az önvezető rendszereknél – ezért okozott komoly meglepetést a svájci kutatók kvadrokoptere, amely két világklasszis pilótát is legyőzött. Más műfaj, de ezzel legalább akkora horderejű eredményt ért el, mint a Garri Kaszparovot mattoló Deep Blue számítógép. A sikerhez – a tudáson és tehetségen kívül – alternatív ötlet is kellett. Philipp Foehn, a kutatásról szóló tanulmány fő szerzője elmondta: a röppályaszakaszok előre kiosztása helyett csak arra utasították a drónt, hogy a kötelező pontokat érintve teljesítse a távot, de azt nem mondták meg neki, ezt hogyan tegye.

- Hirdetés -

Az algoritmus és a két pilóta ugyanazt a kvadrokoptert vezette végig a pályán. Az emberi résztvevőknek úgy igyekeztek biztosítani a fair küzdelmet, hogy a verseny előtt tüzetesen megvizsgálhatták a terepet, de ez is kevés volt: az algoritmus behozhatatlan előnyre tett szert a pályát figyelő kamerák képének elemzésével. A gép helyzetéről gyűjtött valós idejű információ elég volt ahhoz, hogy a kvadrokopter minden egyes futamon jobb köridőt produkáljon, mint egy ember.

A svájci kutatók kereskedelmi forgalomba szánják az algoritmust, de az értékesítéséhez csökkenteniük kell a számítási időt, hiszen jelenleg kb. egy órát vesz igénybe, mire elkészül a drón optimális röppályája. Ennél is fontosabb lenne, hogy ne külső képforrásra, hanem a fedélzeti kamerára hagyatkozva oldja meg a feladatot, hiszen csak így vehetik gyakorlati hasznát – a csomagszállítástól a terepvizsgálaton át a mentőakciókig.

Gábor János, NEW technology

Forrás: Technology.org

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology