Európában is elérhetővé vált a világ leggyorsabb 3D nyomtatója
Az ipari szintű 3D nyomtatás forradalmát hozhatja el az Impossible Objects legújabb fejlesztése, a CBAM 25, amelyet az amerikai után most már az európai ügyfelek is megvásárolhatnak. A CBAM 25 – ami 15-ször gyorsabb, mint a HP Multi Jet Fusion technológiája, és lényegesen megelőzi az SLS, valamint FDM eljárásokat is – hatalmas érdeklődést váltott ki az észak-amerikai piacon, különösen a RAPID+TCT kiállításon történt bemutatkozása után. Az első berendezéseket várhatóan 2024 végéig telepítik az Egyesült Államokban, és a mostani bejelentés szerint, amelyről többek között az eeNews is beszámolt, Európa ipari szereplői szintén csatlakozhatnak a jövő gyártástechnológiáját kihasználók táborához.
A CBAM (Composite Based Additive Manufacturing) technológiát alkalmazó berendezés áttörést hozhat a 3D nyomtatás területén, hiszen egy 60 mikron vastag réteget mindössze négy másodperc alatt kinyomtat. Ez annyival gyorsabb a hagyományos technológiáknál, mint egy Forma-1-es autó egy rövidtávfutóhoz képest – állítja a cég. A nyomtató olyan kompozit anyagokkal dolgozik, mint a szénszál, az üvegszál, a nejlon vagy a PEEK, és az így készült alkatrészek a ma alkalmazott 3D nyomtatási módszereknél többször erősebbek, rendkívüli pontossággal készülnek (akár 100 mikronos tűréshatár), ráadásul az alkalmazásával a tömegtermelés költségei is alacsonyak.
„Ahogy vártuk, a CBAM 25 iránti óriási érdeklődés Frankfurtban is megmutatkozott” – mondta Steve Hoover, az Impossible Objects vezérigazgatója, utalva a Formnext kiállításon szerzett pozitív tapasztalatokra. „Kiemelt iparágak képviselőivel tárgyaltunk, köztük autóipari szereplőkkel, akik lenyűgözőnek találták a gép sebességét, valamint azt, hogy az általa készített alkatrészek rendkívül pontosak, illetve vetemedés és zsugorodás nélkül, egyedülálló vékonyságban készülnek.”
Új távlatokat nyit a gyártásban
A CBAM 25 a 3D nyomtatást elmozdítja a prototípusok gyártásától a tömegtermelés felé. A technológia különösen az autó- és repülőgépipar, valamint más csúcstechnológiai szektorok számára lehet izgalmas – jellemzően olyan területeken, amelyeknek szükségük van erős, precíz és gyorsan előállítható alkatrészekre. A mostani bejelentés és az európai piacra lépés fontos mérföldkő az Impossible Objects globális terjeszkedésében. A CBAM 25 nemcsak a gyártási sebességben állít fel új mércét, hanem költséghatékonyságban is, így jelentős hatással lehet a kompozitalapú gyártás fejlődésére.
Gábor János, NEW technology