Barion Pixel

Ez a vizes oldószerrel újrahasznosított napelem úgy teljesít, mint az új

A svédországi Linköpingi Egyetem kutatói kifejlesztettek egy olyan eljárást, amely lehetővé teszi a perovszkit napelemek teljes körű újrahasznosítását. A módszer nemcsak környezetbarát, hanem a visszanyert napelemek teljesítménye is megegyezik az eredetiével – állítja a tanulmány.

A hagyományos szilíciumalapú napelemek tömegeinek jár le pár éven belül a hivatalos élettartama, eddig mégsem született igazán hatékony technológia az újrahasznosításukra. „Hatalmas elektronikai hulladékhegyek keletkeznek, amelyekkel nem lehet mit kezdeni” – érvelt a kutatás létjogosultsága mellett Xun Xiao, az egyetem tudósa, hozzátéve: ezen az áldatlan helyzeten nagyot segíthet a módszerük, amivel a perovszkit napelemek lebontása és újrahasznosítása vízalapú oldószerrel is megoldható.

A jelenlegi ipari gyakorlatban egy dimetilformamid nevű vegyszert használnak a perovszkit réteg eltávolítására, ez azonban mérgező és potenciálisan rákkeltő. A kutatónak sikerült vízzel helyettesíteni ezt az anyagot, egy olyan eljárásban, amellyel kiváló minőségű perovszkit nyerhető vissza. „A projektünknek köszönhetően lehetséges az összes alkatrész újrafelhasználása, anélkül, hogy az új napelem teljesítménye csökkenne” – magyarázta Niansheng Xu, az egyetem másik kutatója.

- Hirdetés -

A perovszkit napelemek olcsón előállíthatók, könnyűek, rugalmasak és átlátszóak, így akár ablakokra is telepíthetők. Hatékonyságuk elérheti a 25 százalékot, ami hasonló a jelenlegi szilícium napelemek teljesítményéhez, viszont az élettartamuk rövidebb, és ólmot is tartalmaznak, ami ugyan növeli a hatékonyságot, de szintén környezetszennyező.

A kutatók szerint az új módszer ipari méretű alkalmazása jelentős előrelépés lehet a fenntartható energiatermelésben. „Figyelembe kell vennünk az újrahasznosítást, amikor új napelem-technológiákat fejlesztünk. Ha nem tudjuk, hogyan hasznosítsuk újra, talán nem is szabadna piacra dobni őket” – nyilatkozta a tanulmány társszerzője, Feng Gao professzor.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology