Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Gyártás a Tisza partján, felhasználás a világ több pontján

Közel hatvan éve ad otthont a gumigyártásnak Szeged, amely az elmúlt két évtizedben a Continental égisze alatt zajlott. Az ipari gumitermékek, mint a hevederek és tömlők már hosszú ideje szerepelnek a termékpalettán, melyek a folyamatos fejlesztések révén továbbra is versenyképesek a globális piacon. Az automatizáció, a fenntarthatóság és a helyi közösség támogatása mellett a vállalat a jövőben továbbra is innovációkkal és fejlesztésekkel kívánja növelni a hatékonyságát. A szegedi Continental gyárigazgatójával, Horváth Sándorral beszélgettünk a gyár szerepéről, fejlesztésekről és célokról.

Csaknem hatvan évre nyúlik vissza a szegedi gumigyártás, 20 éve pedig a Continental kötelékéhez csatlakozva folytatják a termelést. Kezdetben milyen termékeket gyártottak itt?

Az 1960-as években Magyarország ipara földrajzilag rendkívül centralizált volt, így a jelentősebb beruházások nagy része Budapestet érintette. Szeged kiválasztása abban az időben annak volt köszönhető, hogy itt termálkutak fúrását tervezték. Termálvíz mellett olajat is találtak, ami a gumigyártás egyik alapvető nyersanyaga.

- Hirdetés -

A termékportfóliónk az évek során megmaradt: továbbra is ipari felhasználásra szánt gumitermékeket gyártunk, mint például hevederek és tömlők. Fejlesztéseink fókuszát is ezeknek a termékcsoportoknak a tökéletesítésére helyeztük.

A fennállás óta milyen fejlesztések érkeztek a gyárba? Hogyan alakult át a szegedi üzem az elmúlt években?

A mai napig javarészt azokban az épületekben tevékenykedünk, amelyeket hatvan évvel ezelőtt emeltek. Ezek az épületek időközben folyamatos korszerűsítéseken estek át; különösen nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy működésünket energiahatékonyabbá tegyük. Ebbe rengeteg munkát fektettünk és fektetünk is bele nap mint nap.

Húsz éve a Continental kötelékéhez csatlakozott a szegedi gyár, azon belül is a ContiTech szektorhoz.  Milyen kihívásokkal szembesültek, milyen közös célokat tűztek ki a vállalattal

2004 óta számos gazdasági hatás befolyásolta működésünket. A Continental szegedi akvizícióját követően a gyártás látványos fejlődésnek indult. 2004 és 2015 között folyamatosan növekedett a jövedelmezőségünk, új beruházások érkeztek, és a cég új piacokra kezdett szállítani. Ennek köszönhetően a 2008-as válság csak minimálisan érintette a szegedi Continental telephelyét.

A következő válság azonban már komoly hatást gyakorolt ránk: forgalmunk csökkent, holott ezt megelőzően, 2004 és 2016 között meredek növekedést tapasztaltunk. A kihívást a rendelésállomány visszaesése jelentette, ezért a költségeinket szigorú kontroll alatt kellett tartani.

2020-ban a világjárvány újabb nehézségeket hozott. Leginkább az ellátási láncra gyakorolt hatást, az alapanyagok beszerzése vált komplikálttá, ami számunkra is nagy kihívást jelentett.  Az orosz-ukrán háború szintén problémákat okozott az ellátási lánc területén. Oroszországból érkező nyersanyagokat már nem használtunk, így új beszállítókat kerestünk. Az új beszállítók magasabb árai miatt arra kellett koncentrálnunk, hogy a termékeink árai ne emelkedjenek drasztikusan. Számos költségcsökkentő megoldást fejlesztettünk ki a hatékonyabb működésünk érdekében.

Milyen új technológiákat és gyártási folyamatokat vezettek be az utóbbi években, és ezek hogyan befolyásolják a termelést?

Az elmúlt években a kapacitásbővítő beruházásaink domináltak. 2016-ban átadtuk az új csarnokrészt, amit házon belül 10-es hajónak nevezünk. Ezzel a fejlesztéssel jelentősen növeltük a mélyfúrótömlők gyártási kapacitását, csaknem megduplázva az akár 40 méter hosszú tömlők előállítását. Említést érdemel a szegedi ipari tömlő üzem hagyományos, döntően egyedi technológiákat használó, gyártási filozófiájának kiegészítéseként az elmúlt években telepítésre került sorozatgyártó gépsor. Ez az egyik termelő csarnok teljes átalakításával lehetőséget teremtett betonszivattyú tömlők gazdaságos, nagyszériás gyártására.

A ContiTech heveder gyártó üzleti területén globális projekt keretében egyszerűbbé, egységessé és a vevők számára érthetőbbé alakította az általános felhasználásra szánt heveder termékek portfolióját. Ezzel a korábbinál kevesebb különböző termékkategóriát kínálunk ugyan, de mégis szélesebb területen alkalmazhatóak a hevedereink. Globálisan egységesebb termékkatalógusokkal jelenhetünk meg, és alacsonyabb számú alapanyagot használunk, ami a költségek optimalizálásához is hozzásegíti gyárainkat.

A gyártásban eszközöltek technológiai váltást, automatizálást, robotizálást?

Kiváló példa erre a fentebb említett a betontömlő gyártósorunkra érkezett fejlesztés, amely a sorozatgyártás módszertanára épül. Termékeink döntő többsége egyedi igényekre szabott, így minden egyes applikációra külön fejlesztjük őket, majd a tervezési fázis után átvisszük a gyártásba.  Heveder üzletágunkban az új öntisztuló felületű hevedereink speciális alapanyag és technológia révén akadályozzák meg, hogy a szállított poros anyagok a heveder felszínre, majd onnan a szállítópálya görgőire tapadva fennakadásokat okozzanak a végfelhasználónál. Jelentősen lecsökkentik ezzel a pályatisztítások és karbantartások miatt felmerülő költségeket és kieső időket.

Az automatizáció jegyében olyan szállítókocsik üzembe helyezését tervezzük, amelyeket távirányítóval vezérelhetünk, így a nagy átmérőjű tömlők telephelyen belüli mozgatását modern eszközökkel valósíthatjuk meg.

Continental globális energiaipari stratégiájának elemeként, nagy hangsúlyt fektetünk az olyan termékek kifejlesztésére, melyek a legújabb környezetbarát ipari technológiákat támogatva segítik azok széleskörű globális elterjedését. Ezek közül érdemes kiemelni a nagynyomású hidrogén gáz tengeri szállításakor használható átfejtő tömlőket, illetve a negatív széndioxid gázemissziós eljárásoknál használható úgynevezett „carbon capture” tömlőket.

Az elmúlt években számos innovációval gazdagodtunk: összesen 60 szabadalom fűződik a szegedi gyár nevéhez. A fejlesztés továbbra is kiemelt fókuszunk, a világ egyik legkiválóbb mérnökgárdája és tudósai dolgoznak a gyárunkban.

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb kérdése. Hogyan támogatja a szegedi üzem a Continental globális innovációs és fenntarthatósági stratégiáját?

Több irányból közelítjük meg a fenntarthatóság kérdését, többek között nagy hangsúlyt fektetünk az energiaköltségek csökkentésére. E cél érdekében komoly beruházásba kezdtünk: egy ezer kilowattos napelemrendszert telepítünk, amely várhatóan 2025-től az éves villamosenergia-fogyasztásunk 10 százalékát fogja fedezni.

A gumitermékek gyártásának egyik legfontosabb lépése a vulkanizálás, amelyet gőz segítségével végzünk. Ez a folyamat rendkívül energiaigényes, ezért ezen a területen is fejlesztéseket tervezünk. Egy szigetelési projekt keretében a gőz szállítására szolgáló csőhálózatot modernizáljuk.

A gyártás során jelentős mennyiségű sűrített levegőt használunk, a teljes csőhálózatot modern eszközökkel felülvizsgáljuk, és megszüntetjük a szivárgást.

Továbbá világítási rendszereinket LED izzókra cseréljük, ami által 70 százalékkal csökkenthetjük a világításra fordított energiát. Ezek az adaptív rendszerek alkalmazkodnak a külső fényviszonyokhoz, és szükség szerint szabályozzák az épületben a fényerőt, ezzel is növelve az energiahatékonyságot.

Mindezen lépések révén jelentősen hozzájárulunk a fenntarthatósági céljaink eléréséhez, miközben modernizáljuk és optimalizáljuk gyártási folyamatainkat.

A fenntarthatóság vonatkozásában az előállított termékekről is érdemes szót ejteni…

A Continental egyik legfontosabb célkitűzése, hogy az újrahasznosítást minél hatékonyabban végezze. Az alapanyagok és a keletkező hulladékok tekintetében is nagy hangsúlyt fektetünk a fenntarthatóságra. Például a gumitermékek gyártása során olyan anyagokat használunk, amelyek újrahasznosított gumit tartalmaznak. Emellett a gyártási folyamatok során keletkező hulladékot is úgy kezeljük, hogy azt olyan területeken hasznosítsák újra, ahol még alkalmazható.

Egy másik kiemelkedő fejlesztési irány a korábban már említett, úgynevezett „carbon capture” tömlők. Ezek célja, hogy a gyárak által kibocsátott szén-dioxid ne a légtérbe jusson.

A heveder területén is jelentős fejlesztéseket hajtottunk végre, optimalizálva a termékportfóliónkat. A standardizáció révén csökkentettük a termékeink számát, miközben továbbra is teljes mértékben kielégítjük a felmerülő igényeket.

A technológiákról és a gyártásról már beszéltünk, viszont arról, ami ezeket mozgatja, még nem. Milyen programjaik vannak az új munkatársak toborzására, valamint milyen tanulási, fejlődési lehetőségek állnak rendelkezésre a meglévő szakemberek számára?

A toborzási folyamatainkat teljes mértékben belső forrásokkal kezeljük. Számos munkáltatói márkaépítési akcióval igyekszünk megszólítani a Szegeden és a környező településeken élő potenciális munkavállalókat.

Munkatársaink számára különféle programokkal tesszük egészségesebbé a mindennapokat. Heti rendszerességgel szervezünk jógát és irodai masszázst, és nagy hangsúlyt fektetünk a csapatépítésre is. Minden kolléga évente többször részt vehet közös programokon, amelyek erősítik a közösségi szellemet.

A szegedi telephelyünkön kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy munkatársaink jól érezzék magukat, és kellemes munkakörnyezetet teremtsünk számukra, a munka és magánélet egyensúlyát is szem előtt tartva. Több olyan eseményt is szervezünk, ahol a munkahelyen kívül is tudnak kapcsolódni a kollégák, ilyen például az évente megrendezett családi napunk vagy a Szegeden megrendezett Continental Futónap, ahol a munkatársak családtagjaikkal együtt tudnak részt venni és közös élményeket szerezni.

Emellett aktívan részt veszünk a helyi társadalmi munkában is. Szegeden támogattunk olyan hangjelző berendezések telepítését, amelyek a vakok és gyengénlátók számára teszik lehetővé a biztonságos közlekedést, valamint év elején átadtunk kerékpárjavító állomásokat a város két pontján. Szerveztünk szemétszedési akciót is, amelynek során megtisztítottunk egy parkot. Számunkra fontos, hogy jelen legyünk a helyi közösség életében, és hozzájáruljunk annak fejlődéséhez.

A fiatal munkaerő megszólítására milyen programjaik vannak?

Az 1980-as években indult Szegeden a szakmunkásképzés, amelynek köszönhetően a gumigyár szoros kapcsolatot alakított ki a városi oktatással.

Emellett a Szegedi Tudomány Egyetemmel együttműködve a hallgatók duális képzésben vehetnek részt, és számos diák dolgozik velünk diákszervezeten keresztül. Ez számukra kiváló tapasztalatszerzési lehetőség, hiszen betekintést nyerhetnek a multinacionális vállalatok mindennapjaiba. A gyár számára pedig értékes erőforrást jelentenek, mivel segíthetnek olyan folyamatokban, ahol plusz munkaerőre van szükség. Sok kollégánk gyakornokként kezdte nálunk, és azóta is velünk dolgozik.

Például én magam is gyakornokként kerültem ide 2007-ben, és azóta is itt dolgozom. Kezdetben technológusként tevékenykedtem, majd lehetőséget kaptam egy kisebb terület vezetésére. Ezzel párhuzamosan elkezdtem a közgazdasági főiskolát, így nemcsak a gépészetre, hanem a menedzsmentre is rálátást szereztem. A szakmai fejlődésemet teljes mértékben támogatta a Continental, amely a mai napig nagy hangsúlyt fektet munkatársai tanulásának és fejlődésének támogatására.

A szegedi Continental nemcsak a termelés hatékonyabbá tételén dolgozik, hanem a fenntarthatóság terén tett lépéseivel figyelmet fordít a környezetre. De emellett a helyi közösség támogatása is fontos számára, valamint a jövő szakembereinek képzésére is hangsúlyt helyez. A Continental nemcsak a múlt sikereire épít, hanem dinamikusan fejlődve készül a jövő kihívásaira is, biztosítva, hogy a gyár termékei világszerte meghatározók maradjanak.

Némethi Botond, NEW technology magazin

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology