Helyi természetes anyagokból épít házat egy új 3D nyomtató
A Crane WASP 3D nyomtató először a súlyos lakáshiánnyal küzdő Kolumbiában bizonyít. Az egyedülálló megoldással helyi természetes anyagokból építő gép az ENSZ Fejlesztési Programja, az ún. WASP (World’s Advanced Saving Project) keretében jutott el a latin-amerikai államba. Ez az innovatív eszköz képes építkezni közvetlenül a helyi természeti erőforrásokból, például földből és mezőgazdasági hulladékból, így kiküszöböli a beton használatát – számolt be a 3D natives.
A Crane WASP különlegessége, hogy mobil és sokoldalú, így nehéz terepen is alkalmazható, ahol a hagyományos, nagy méretű építőipari gépek nem férnek el. Alacsony energiaigénye lehetővé teszi, hogy távoli, félreeső területeken (akár sivatagokban) is használható legyen. Moduláris, kollaboratív 3D nyomtatórendszerről van szó, ami digitális gyártási technikák alkalmazásával gondolja újra a hagyományos építőipari megoldásokat.
Az eszköz fejlesztése 2012-ben kezdődött, és nem véletlen a név: valóban a darázs inspirálta, mint azon fajok egyike, ami közelben fellelhető természetes anyagokból készít fészket.
A rendszer egy fő nyomtatóegységből áll. Ez különböző módokon kombinálható, annak függvényében, hogy mekkora építési területet és háromdimenziós struktúrát kell létrehozni. Egyetlen modul nyomtatási területe 8,2 méter átmérőjű és 3 méter magas is lehet, ami bőven elegendő lakóingatlan-elemek építésére. Az egyes modulok önállóan is működnek, és különböző anyagokat tudnak nyomtatni, például cementet, biocementet és természetes filamenteket. A rendszert további elemekkel, például nyomtatókarokkal és gerendákkal is lehet bővíteni. A vállalat szerint amikor több Crane WASP dolgozik össze, szinte korlátlan nyomtatási területet hoznak létre, olyat, amilyet az építés helyszínén az operátorok a tervekhez igazíthatnak.
Miért éppen Kolumbia?
Az országban a lakosság több mint egynegyede, kb. 3,7 millió család szenved a lakáshiány miatt, míg a Világbank adatai szerint a kolumbiai otthonok mintegy kétharmada esetében szerkezeti javításokra lenne szükség. A helyi kormány a 2023-2026-os Nemzeti Fejlesztési Tervben kiemelten foglalkozik az alacsony jövedelmű háztartások lakhatási feltételeinek javításával. Ehhez az erőfeszítéshez járul hozzá az ENSZ, többek között a Crane WASP 3D nyomtató bevezetésével.
A WASP közleményében hangsúlyozta, hogy a nyomtató megvásárlása összhangban áll a projekt eredeti célkitűzéseivel, ami olyan technológiák fejlesztése, amelyek innovációval és kutatással jelentős előnyöket nyújtanak az emberiségnek. A vállalat reményei szerint ezeknek a 3D nyomtatóknak a széles körű elterjedése segít legyőzni a földrajzi akadályokat, és előmozdítja a fenntarthatóbb építési gyakorlatokat – pláne, ha a drága és nehezen hozzáférhető építőanyagok helyett akár mezőgazdasági hulladékból is képes falakat emelni.
Gábor János, NEW technology