Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Készen kell állni a szerencsére!

- Hirdetés -

Egy precíziós gyártócég sikerének kulisszatitkai

Egy új autótípus fejlesztésénél akadnak olyan összetett alkatrészek, mint a motor vagy a klímarendszer, amelyek gyártásához és ellenőrzéséhez száznál is több különböző, speciális készülék szükséges. Ilyen nagyságrendnél már bevett szokás, hogy a megrendelők elővigyázatosságból, a kitettség csökkentése miatt több gyártócég közt osztják szét a tetemes feladatot. Egy Gencsapátiban működő, precíziós gyártással foglalkozó vállalatnál azonban egyre gyakoribb, hogy egy-egy komplex alkatrészhez szükséges összes készülék tervezését és előállítását rájuk bízzák, méghozzá típusról típusra. A Savaria Ipartechnika Kft. hírneve mögött hosszú évek professzionális és megbízható munkája, valamint a hatékonyság növelését célzó, folyamatos innováció áll.

Elemzések szerint az európai autóipari termelés 2020-ban nagyjából 20%-ot zuhant, miközben a döntően ennek a szektornak dolgozó Savaria Ipartechnika ugyanebben az esztendőben 20%-ot tudott növekedni. A látszólagos ellentmondás feloldása aligha lep meg bárkit, aki követi a trendeket. „Visszaesés ide vagy oda, az autóiparban a technológiai átállás napjainkban zajlik, a nagy márkák pedig egész egyszerűen nem tehetik meg, hogy visszafogják az elektromos és hibrid autókkal kapcsolatos beruházásaikat, mert azzal ledolgozhatatlan piaci hátrányba kerülnének. Nekik most kell minden kategóriában új modellekkel előrukkolniuk, az alkatrészek gyártásához és ellenőrzéséhez pedig rengeteg, kifejezetten bonyolult, egyedi készülék kell. Minket döntően ezekkel keresnek meg, ennek köszönhetően pedig jó évünk volt tavaly és bizakodva nézhetünk a következő esztendők elé is” – foglalja össze Aszódi János, a cég tulajdonos-ügyvezetője.

- Hirdetés -

Néhányan talán azt mondják, „szerencse”, hogy a vállalat kompetenciái találkoztak a piac aktuális igényeivel – és bár e tényező szerepe is vitathatatlan, valójában ennél jóval többről van szó. A 2008-as alapítása óta dinamikusan fejlődő céget növekvő pályán tartó megrendelések ugyanis egytől egyig kivételes mérnöki és technológiai felkészültséget igénylő munkák, márpedig a cégnek hosszú ideje ez a védjegye. Versenyelőnyük jelentős részben mindig is a magas hozzáadott értékből, az összetett geometriájú termékek rendkívül pontos, mára akár 1 mikronos tűréshatár melletti gyártásából származott.

Ennek hátterét a 35 korszerű gépből álló, négy évnél fiatalabb átlagéletkorú gépparkjuk és a kivételes szaktudású, javarészt mérnökök és technikusok által alkotott csapatuk mellett a fejlődés érdekében tett folyamatos beruházások adják. 2019 óta rendelkeznek például Ipar 4.0-s megoldásokkal is, így igény esetén a nagyobb szériás alkatrészgyártást gazdaságos, automatizált üzemben tudják végezni. Jelenleg azonban feladataik 85%-át az egyedi gyártás adja, ilyen téren pedig a hatékonyság növelésének más innovációk lehetnek a kulcsai.

A Savaria Ipartechnika is nagy figyelmet fordít a gépek programozási idejének lerövidítésére, hisz pontosan tudjuk, egyáltalán nem mindegy, hogy az adott program 20 vagy 18 perc alatt fut le – az igazi időmegtakarítást azonban nem itt, hanem a felszerszámozási időknél látják. „Évente több mint nyolcezerféle különböző, gyakran egyedi alkatrészt gyártunk. Ennél a nagyságrendnél pedig már tudjuk úgy szervezni a munkát, hogy egy adott gépen hasonló alkatrészek készüljenek, amik gyártása között jóval rövidebbek az átállási és szerszámozási idők. A tapasztalataink szerint a 15-20 perces váltások 5 percre redukálhatók, márpedig, ha egymást követően készítünk 100-200 hasonló alkatrészt, az már több mint figyelemre méltó megtakarítás. Ennek megfelelően a minimum 60 szerszámtárhelyes gépeket részesítjük előnyben, így a szerszámkopások miatt napi szinten szükséges szerszámcserék mellett is ugrásszerűen növeljük a hatékonyságot. Beszédes, hogy tavaly napi átlag 7 órás munkaidővel produkáltunk nagyobb volumeneket, mint 2019-ben jóval hosszabb műszakokkal” – világít rá Aszódi János.

A volumenből is adódó helyzeti előny megtartásához persze kellően nagy, folyamatosan korszerűsített géppark kell. A Savaria Ipartechnikánál a beruházok során nem elégszenek meg az 5-6 éves gépeik cseréjével, hanem a növekvő munkamennyiségre gondolva rendre bővítenek is. Ez is kell ahhoz, hogy „normál” üzemmódban a kapacitásaik 80%-os kihasználásával tudjanak működni. Ez az egyedi gyártás során egy kimondottan jó arány, ráadásul egyrészt meghibásodások esetén esélyt ad a helyettesítésre, másrészt lehetőséget teremt arra is, hogy soron kívül, de más megbízásokat nem félretéve elvállalhassanak sürgős munkákat, akár 1 napon belüli gyártással és sajátkezű szállítással.

A cégnél a fejlődésbe vetett hit pedig nem áll meg a világszínvonalú üzemcsarnok falainál, előkészületek alatt van például az ANNAMARK névre keresztelt, huzalos szikraforgácsoló gépekben használatos, gyors szerszámbefogó piacra dobása is. A kötőelemeket kivéve saját gyártásban készülő, prémiumminőségű termék rendkívüli tartóssággal, a vezető nemzetközi gyártókénál rövidebb beállítási időkkel és versenyképes árral igyekszik majd elnyerni a precíziós gyártócégek tetszését. „Hosszú ideje dolgozunk a világ legmodernebb gépeivel, éppen ezért jól be tudjuk azonosítani azokat a komponenseket, ahol a legnagyobb szükség lenne további innovációra. Márpedig, ha a tapasztalatainkkal felvértezve ki merjük jelenteni, hogy tudunk a meglévőknél jobb, piacképesebb termékeket tervezni és gyártani, akkor miért ne vágjunk bele?” – mondta a rövidesen széles körben bemutatásra kerülő ANNAMARK kapcsán a Savaria Ipartechnika tulajdonos-ügyvezetője.

Savaria Ipartechnika

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology