Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Kínai áttörés az erőműhűtésben

Képünk illusztráció

A technológiai rendszer lehetővé teszi, hogy a Shaanxi (ejtsd: Senhszi) tartománybeli Yulin városban található Yanghuopan erőmű évente 24 500 tonna szenet takarítson meg, és 54 100 tonna szén-dioxid-kibocsátást csökkentsen – írja az Interesting Engineering kínai forrásokra hivatkozva.

Kína azt állítja, hogy a világ első, „közvetlen természetes hűtési” (NDC) rendszerrel felszerelt erőműve csatlakozott a hálózatukra. Az állami China Global Television Network (CGTN) pénteken közzétett jelentése szerint ez óriási áttörést jelent Kína számára az erőművek hűtésének technológiája terén.

A koncepció, amelyet a Shaanxi Daily című helyi újság „az ipari léghűtés forradalmaként” jellemzett, az üzemben lévő természetes légáramlást használja ki a hőnek a légkondenzátorba történő elvezetésére.

- Hirdetés -

A Powerchina Northwest Engineering Corporation Ltd., a technológia fejlesztője által kiadott magyarázat szerint az NDC rendszernek nincs szüksége ventilátorokra a légáramlás létrehozásához, így a hagyományos léghűtési módszerekhez képest takarékoskodik a villamos energiával, és csökkenti a zajszintet. A közvetett hűtőrendszerekkel ellentétben az NDC rendszer nem igényel vízszivattyút – állítja a vállalat.

A CMG jelentése szerint az erőmű szinte egyáltalán nem bocsát ki kormot, kén-dioxidot vagy nitrogén-oxidot. Az erőmű évi 660 gigawattóra kapacitással segít majd megoldani a közép-kínai áramválságot.

A Shaanxi Daily szerint az NDC technológiát nemzeti szinten jelentős eszközként ismerték el. Kína több szenet éget el, mint a világ többi országa. Kína a világ többi részénél gyorsabb ütemben növelte a szénbányászatot és a széntüzelésű erőművek építését, ami tavaly közel 6 százalékkal, az elmúlt évtized leggyorsabb ütemével növelte az ország energiához kapcsolódó üvegházhatású gázok kibocsátását. Az állam több szenet éget el, mint a világ többi része együttvéve. És elképzelhető, hogy Kína még évtizedekig a szén rabja marad – jelentette a New York Times 2022 novemberében.

A nyugati államok aggódnak Kína azon törekvése miatt, hogy új széntüzelésű erőműveket építsen, amelyek egyenként akár 1 milliárd dollárba is kerülhetnek.

Az amerikai kormányzat klímavédelmi megbízottja, John Kerry tavaly figyelmeztetést adott ki: „Az elmúlt öt év során több mint 200 gigawattnyi a szénerőművek hozzájárulása, és további mintegy 200-zal növekedhet ez a szám. Ha ez megvalósulna, akkor meghiúsulhat a világ többi országának törekvése arra, hogy a globális hőmérsékletemelkedést lelassítsa.”

Kína elnöke, Hszi Csin-ping a kommunista párt 2022 októberében tartott gyűlésén tett kijelentésében megígérte, hogy gyorsabban fogja előmozdítani az atomenergia és a megújuló energiaforrások használatát. Ugyanakkor az energiabiztonság fontosságát is hangsúlyozta, ami erősen arra utal, hogy Kína továbbra is a szénre támaszkodik majd, amelyből az összes nemzet közül a legnagyobb tartalékokkal rendelkezik.

Némethi Botond, NEW technology magazin

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology