Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Közös vadászgépet fejleszt Anglia, Olaszország és Japán

A három partnerország a katonai harci repülők következő generációját tervezi megépíteni az ún. Globális Légiharc Programban (GCAP), amit a korábban Team Tempestként emlegetett konglomeráció 2018 óta elért eredményeire alapoznak. Ebben az együttműködésben eddig olyan brit vállalatok vettek részt, mint a BAE Systems, a Leonardo UK, az MBDA UK, a Rolls-Royce vagy éppen az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériuma – emlékeztet a The Engineer.

A cégek már eddig is újgenerációs légiharc-rendszerek kutatás-fejlesztésén dolgoztak, de most megerősíthetik kapcsolataikat a japán és az olasz iparral – hangsúlyozta a BAE Systems vezérigazgatója. Charles Woodburn úgy véli, alapvető fontosságú nemzetközi megállapodás született, aminek következtében több ezer értékes, hosszútávra szóló munkahely jön létre, tehát a programnak nemcsak honvédelmi, hanem komoly gazdasági jelentősége is van.

 „Az egységes nemzetközi program, amit egyszerre három kormány támogat, jelentős érettséget és erős bizalmat jelent az iparnak, és kellően felkészültté tesz minket arra, hogy megvalósítsuk a programot” – fűzte hozzá Mark Hamilton, a Leonardo elektronikai ügyvezetője.

Az országok stratégiai fontosságú vállalatai már megkezdték a felkészülést a munkakapcsolataik kialakítására: a fent írt angliai résztvevők mellett olyan cégek jelennek meg az együttműködésben, mint a japán IHI Corporation, Mitsubishi Electric és Mitsubishi Heavy Industries vagy az olasz Leonardo, Avio Aero és Elettronica.

A PricewaterhouseCoopers könyvelőcég már a tavalyi riportjában azt írta, hogy a britek készek központi szerepet vállalni egy következő generációs vadászrepülőgép-programban, ami 2050-re kb. 21 ezer új munkahelyet és 26,2 milliárd fonttal (kb. 12.760 milliárd forinttal) pörgeti fel a helyi gazdaságot. Ez jelentős előrelépés annak tudatában, hogy a Team Tempest programon jelenleg 2.500 ember, 91 kkv és 26 egyetem dolgozik. A program a jelenleg futó és a 2030-as évek közepén kifutó Typhoon helyére lép, azzal a szándékkal, hogy a szigetország hatékonyabban reagáljon a csúcstechnológiás fenyegetésekre.

Gábor János, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology