Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Öt okosgyártási trend 2021-re és tovább

A gyártók IIoT megoldásokkal fokoznák a munkafolyamatok hatékonyságát

Az okoseszközök népszerűbbek, mint valaha, és ahogy az okosóráktól az okos biztonsági rendszerekig tartó piacon, úgy az iparban is ki lehet használni a gazdag funkciókínálatot, vázolja az Industry Todaynek írt elemző cikkében Ed Nabrotzky, a Panasonic IIoT megoldásokkal foglalkozó divíziójának stratégiai igazgatója. Meglátása szerint ideje mindenkinek az okos gyártókörnyezetek felé fordulni. A fejlődés útját öt aspektusból vizsgálta – lásd alább!

MI és Big Data

A gyártók napjainkban előkészítésre és ütemezésre alapoznak, bízva a csapatuk manuális tudásában és abban, hogy a folyamatok végül összeérnek a tervekkel. Ez a gyakorlat megbízhatatlan, hiszen az operátorok emberek, így hibáznak, és nem is látják át a rendszert annyira, hogy képesek legyenek valós idejű döntéseket hozni. A kereslet és a termelés szétválasztása ráadásul indokolatlanul hosszú átfutási időt és minimális rugalmasságot, végül pedig átláthatatlanságot okoz. Egy end-to-end, IoT alapú gyártórendszer ugyanakkor lehetővé teszi a transzparens termelési stratégiát. Ehhez be kell emelni a folyamatba a mesterséges intelligenciát, amely az IoT által összeállított adathalmaz alapján cselekszik. Hirtelen rá fogunk döbbenni: mi sem természetesebb, mint az, hogy a megfelelő munkadarabok mindig a megfelelő helyen vannak, a megfelelő időben.

- Hirdetés -

Analízis

Bár az analízis része az MI-nek, az okosgyártásban érdemes különálló komponensként gondolni rá. Az IoT bevezetésével minden eddiginél több adat áll majd rendelkezésre, így még rugalmasabban lehet irányítani a folyamatokat. Az adatok digitális platformon teszik átformálhatóvá a gyártást, így megalapozottá, gyorssá és olcsóbbá válik a munka. Még legfontosabb: az IIoT valós idejű reakciókra képes, úgy, hogy közben a ma még átláthatatlan gyakorlat átlátható lesz.

Robotok és kobotok

Az ipari robotokat ma főleg ismétlődő feladatok elvégzésére használják, viszont egyre gyakrabban találkozhatunk olyan anyagmozgató eszközökkel, mint az AGR és az AGV, vagy éppen kobotokkal, amelyek képesek együtt dolgozni az emberekkel. A jövőben a kobotok egyre több feladat elvégzésére lesznek alkalmasak: elsődleges anyagmozgatókká és vizsgálóeszközökké válnak. Az intelligens, tanuló gépeket lassan bevonjuk a döntéshozatalba is, hogy tovább javítsunk a folyamatok hatékonyságán.

Perifériák

A hálózat peremén elhelyezkedő gépek adatot gyűjtenek, és adatot generálnak: lehetnek szenzorok, e-papírok vagy megfigyelőrendszerek, az a lényeg, hogy a hatékonyabb működést szolgálják. Hasonlóan ahhoz, amire a kereskedelemben kapható eszközeink képesek: rögzítik és visszaadják a fontos adatokat azért, hogy jobban megértsük a mozgásterünket. Az áruházakban látható elektronikus címkék például – amelyek megmutatják a termékjellemzőket és az árat – jól hasznosíthatók ipari területen is, megkönnyítve a beszerzést és utánpótlást.

Felhő alapú szoftverek

A szolgáltató szoftverek (SaaS) csak lassan költöznek be a gyártók mindennapjaiba, hiszen fenntartásokkal kezelik őket: aggódnak az ár, a megbízhatóság és a kiberbiztonság miatt. Ezek ma már nem megalapozott aggodalmak: 2021-ben, illetve a következő években egyre jobban elszaporodnak majd a felhőben tárolt alkalmazások, amelyek segítik az ütemezést, a beszerzést és a gyártást. Ugyan az ipar még legalább egy évtizedre van attól, hogy teljes folyamatokban használja a felhőtechnológiát, a specifikus termékekre fogékony fogyasztók türelmetlenül várják a gyorsabb termelést. Jusson csak eszünkbe az Amazon: a kereslet közvetlen felhő alapú összekapcsolása a termeléssel hatalmas sikertörténet, ráadásul az általános költségeket is csökkenti.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology