Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Robotizálták a szélturbinák tisztítását és vizsgálatát

- Hirdetés -

Letaglózó hatékonyságú robotikai megoldást dolgozott ki a szélturbinák elérhetetlen magasságban lévő felületeinek tisztítására az Aerones. A cég 38,9 millió dolláros befektetési kört bonyolított le, és nem véletlenül szavaztak bizalmat neki: az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelethez benyújtott jelentés szerint a vállalat rövidtávon további 2,5 millió dolláros bevételre számít – azon felül, amit több tucatnyi befektető nyomott a markába.

A TechCrunch híre nyomán azt írja a The Robot Report, hogy a teljesen formabontó módszer mára teljesen üzembiztosan képes extrém magas szélturbinák megtisztítására, átvizsgálására és karbantartására. Az Aerones három, technikus által irányított robottal képes elvégezni a szükséges feladatokat – a tornyok és lapátok megtisztításától az olajfolyások eltüntetésén át a korrózió kijavításáig. Minderre nem csak a turbina üzembiztos működése, hanem a környezetének védelme miatt is szükség van, hiszen egy rossz állapotú erőmű rendszeres időközönként akár több száz liter olajjal szennyezheti be a talajt.

A robotok folyékony, biológiailag teljesen lebomló mosószerrel fújják le a turbina fő oszlopának és lapátjainak felületét, egy olyan sokoldalú eszközről, amit a három, földön tartózkodó robot hosszú kábeleken mozgat – mindig a megfelelő magasságba és irányba. A szennyezett folyadékot nem hagyják eltávozni a természetbe, hanem összegyűjtik, és egy szűrőberendezésen átvezetve megtisztítják és újra felhasználják. A műveleteket – köztük a műszaki átvizsgálást és ellenőrzést is – speciális kamerák és ultrahangos szkennerek támogatják.

A folyamat nemcsak a modern, intelligens megoldás miatt lenyűgöző, hanem a hatékonyság szempontjából is. A vállalat azt állítja, hogy a robotjaival és technikusaival elvégzett munka 4-6-szor kevesebb leállást és 5-10-szer rövidebb üresjárati időt igényel, mint bármely ma létező, hagyományos megoldás, amit a turbinák megtisztítására találtak ki. A vállalat eddig 19 különböző országban több mint 5000 tornyot szervizelt, és ebből kétezret csak április óta hajtottak végre (akkor 17 országnál és 3000 turbinánál tartottak).

A 2015-ben alapított vállalat 2019-ben kezdett el gondolkodni a tisztítás és karbantartás robotizálásán. Akkor még zömmel kilenc megawattos, 145 méter magas turbinák javításában gondolkodtak, hiszen ez volt – és jelenleg is ez – az átlagmagasság, viszont ez nagyon gyorsan megváltozik. Úgy kalkulálnak, hogy 2025-től már közel kétszáz méter magas, 13-15 megawattos tornyokat kezd el telepíteni a világ, és ekkora monstrumok karbantartásához mindenkinek jobb, ha már csak robotokat használnak.

Az Európában rigai, az Egyesült Államokban pedig San José-i székhellyel rendelkező cégnek van hová bővülni: ötezer turbina szervizelése persze komoly mérföldkő, de csak az USA-ban kb. 71 ezer ilyen szerkezet üzemel, hogy az ország villamosenergia-felhasználásának kilenc százalékát állítsa elő.

Gábor János, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology