Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Robottechnikai központ jött létre Székesfehérváron

Ipari Robottechnikai Központ jött létre, köszönhetően Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat, a Hanon Systems Hungary Kft, az Óbudai Egyetem, valamint az Arconic-Köfém Kft összefogásának eredményeként. Az átadóünnepségen Földesi Gabriella kancellár, Dr. habil. Felde Imre nemzetközi és kutatási rektorhelyettes, Dr. Cser-Palkovics András SZMJV polgármester, Karikó Zsolt a Hanon Systems Hungary Kft igazgatója és házigazdaként Dr. habil. Györök György dékán is részt vett.

Az összefogással a résztvevők célja az volt, hogy olyan tudásközpont jöjjön létre a székesfehérvári egyetemi karon, amely digitális korszakunkban a felnőttképzés területén, elsősorban az ipari robotokkal kapcsolatos kihívásokra tudja megadni a választ. A munkaerő piac átstrukturálódása folyamatban van, az ipari park nagyobb szereplőinél a munkaerőhiány miatt elengedhetetlen az automatizáció, a robotizáció, s ennek következtében szükségszerű a magasabb hozzáadott értéket előállító tevékenységekre felkészítő képzések megfogalmazása.

Dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntőjében megfogalmazta, hogy „A robotok nem a jövőt, hanem a mát jelentik és nagyon fontos, hogy ezt át tudjuk adni a fiataloknak és a ma munkavállalóinak, hiszen az ő továbbképzésük is fontos… Ez biztosítja, hogy a város ne csak a mában, hanem a jövőben is erős gazdasági-ipari centrum tudjon maradni.” Beszélt arról is, hogy Székesfehérvár az itt működő cégek által megtermelt adóforintokból nyújtja az anyagi támogatását. A létrejött központ pedig felnőttképzési tevékenységi körével értékteremtő hatásként megjelenhet a cégek életében is.

- Hirdetés -

Karikó Zsolt, a Hanon Systems Kft. igazgatója úgy fogalmazott: „Divatos manapság az IPAR 4.0 folyamatot, mint a fejlődés zálogát említeni, ez azonban még nem az. A harmadik ipari forradalom az 1970-es években indult el, amihez felzárkóztunk, de nagy a lemaradásunk. Az Óbudai Egyetem óriási lépést tett azért, hogy megvalósította az oktatást. Kíváncsian várom, hogy melyik lesz az az egyetem, amely nem csak követi, de alakítja is ezeket a trendeket.” Megemlítette, hogy a robotok használata, az automatizálás az utóbbi években terjedt el, és a következő években fog igazán felfutni.

Földesi Gabriella, az Óbudai Egyetem kancellárja kiemelte, hogy: „Jó Székesfehérvárra jönni, hiszen fejlődik a város.” Hangsúlyozta, hogy példaértékű összefogással jött létre a Robottechnikai Központ, amely megadja a lehetőséget a diákoknak arra, hogy elsajátítsák a legmodernebb tudást. Hozzátette, hogy „meggyőződésem, hogy az átképzés, a felnőttképzés és a folyamatos tanulás lehet a helyi gazdaságnak és társadalomnak is az alapja.” A Kancellár köszönetet mondott az ötletgazdának és a kivitelezőknek azért, hogy megvalósulhatott a Robottechnikai Központ.

Dr. habil. Felde Imre nemzetközi és kutatási dékánhelyettes köszöntőjében arról beszélt, hogy „A legjobb dolog, ami történhet egy műszaki felsőoktatási intézménnyel, hogy a lokális ipart támogatóan létrejön egy olyan laboratórium, ahol az egyetem szellemi ereje találkozik a hightech iparral. Óriási dolog, hogy ez az Alba Regia Műszaki Karon valósult meg. Különösen örülünk annak, hogy ez a központ a robotika területén jött létre, integrálva a gépészeti, villamosmérnöki és informatikai tudást… Az Óbudai Egyetem vezetése elkötelezett annak irányába, hogy minden erejével támogassa a robottechnikai laboratórium fejlesztését, és ehhez az eszközöket is biztosítsa.” Köszönetét fejezte ki a résztvevőknek.

A résztvevők egy jelképes START gomb megnyomásával indították el az Universal Robotot (5), szimbolizálva a központ megnyitását.

A rendezvényen részt vett Prof. Dr. Mebarek Bahri, az algériai Biszkrai Egyetem volt rektora is.

A Robottechnikai Központ létrehozásáról információ: 
SZMJV Önkormányzat támogatásából, 55.880.000 Ft összegből, két labor és a fogadó iroda átépítése is megtörtént, amely magába foglalta: a belsőépítészeti, az épületgépészeti, gyenge- és erősáramú szerelési munkákat, informatikai, tűzjelző, riasztó, a fűtési hálózatok kiépítését. A bútorzatok teljes cseréje is megvalósul.

A létrejött Robottechnikai Központban több ipari robot található meg a közreműködők felajánlásainak köszönhetően:

  • Az Óbudai Egyetem Kancellária finanszírozásával: Fanuc oktatási robot, bruttó 5.959.966 Ft értékben.
  • Az Arconic Alapítvány finanszírozásával: Universal Robot 5 (kollaboratív)+oktatási csomag, bruttó 9 107 385 Ft értékben.
  • A Hanon System Hungary Kft finanszírozásával:
    • ABB IRB2400
    • Kuka KR 16-2
      összesen bruttó 18.000.000 Ft értékben.
  • Az Óbudai Egyetem Bejczy Antal iRobottechnikai Központ felajánlásából: Bosch SCARA.

A központban lehetőség nyílik a robotprogramozás megismerésére egy szakirányú gyakorlatorientált továbbképzés keretében, ahol a hangsúly a helyi ipari folyamatok, gyártósorok fenntartásán, továbbfejlesztésén, a robotintegrációs és karbantartási folyamatok megismerésén van.

Az ÓE Alba Regia Műszaki Kar a helyi ipari igényekre reagálva, kidolgozta az ipari robotizálási szakmérnöki képzést, hogy a helyi ipar igényeinek megfelelő tudást adhassunk a jelentkezőknek, mivel egyre nagyobb igény mutatkozik a robotikához értő mérnökökre, szakemberekre. A képzésre egyetemi vagy főiskolai oklevéllel (vagy mérnöki végzettséggel) lehet jelentkezni.

Székesfehérváron ezzel létrejön egy egyedi oktatási modell, amelyben az Alba Innovár Digitális Élményközpont és az ÓE Alba Regia Műszaki Kar felnőttképzési tevékenységének köszönhetően a robotikához kapcsolódóan megvalósulhatnak különböző szintű átképzések, amelyek napjainkban egyre szükségesebbé válnak a munkaerőpiacon.

Az ipari robotizálási szakmérnöki képzésről bővebben az ÓE Alba Regia Műszaki Kar weboldalán találhatnak információt: http://www.amk.uni-obuda.hu

Óbudai Egyetem

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology