Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Szintetikus öngyógyító robotbőrt készítettek

Zhenan Bao, a Stanford Egyetem professzora és csapata feltalált egy többrétegű, öngyógyító, szintetikus és elektronikus bőrt, amely sérülés esetén is képes önfelismerésre és a szélek egymáshoz igazodására, így a bőr gyógyulás közben is tovább működik – számolt be a Fox News tudósítása nyomán az Interesting Engineering. Az új bőr utánozza a valódi, biológiai bőr tulajdonságait, lehetővé téve, hogy a robotok leutánozzák az emberi test reakcióit.

„Elértük azt, ami véleményünk szerint az első demonstrációja egy többrétegű, vékonyfilmes szenzornak, amely gyógyulás közben automatikusan visszaigazodik a helyére” – mondta a hírportálnak Christopher B. Cooper, a Stanford doktorandusza és a tanulmány társszerzője. „Ez egy kritikus fontosságú lépés az emberi bőr utánzása felé: több rétege van, amelyek a gyógyulási folyamat során mind helyesen állnak össze újra.”

Az új anyagok képesek érzékelni a körülöttük lévő termikus, mechanikai vagy elektromos tulajdonságokat, sőt, felismerik még a nyomást is – amellett, hogy önállóan gyógyulnak.

- Hirdetés -

„Puha és nyújtható anyag, de ha átszúrjuk, felszeleteljük vagy megvágjuk, akkor minden egyes réteg szelektíven gyógyul össze önmagával, hogy helyreállítsa az általános funkcióját. Pontosan úgy, mint a valódi bőr” – fűzte hozzá Sam Root társszerző.

Az anyag mindössze 24 óra alatt képes „meggyógyulni”, ha 70 Celsius fokra melegítik, míg szobahőmérsékleten kb. egy hét alatt hajtja végre ugyanezt. A tudósok úgy vélik, hogy mágneses mezővel irányítva, illetve indukciós fűtéssel kombinálva képessé válhatnak egy olyan rekonfigurálható lágy robot építésére, ami igény szerint változtatja meg az alakját, és érzékeli a deformációt.

A stanfordiak most azt tervezik, hogy különböző képességekkel rendelkező vékony bőrrétegeket helyeznek egymásra, például egy olyan réteget, ami érzékeli a hőmérséklet-változást, vagy egy másikat, ami érzékeli a nyomást. Ezáltal a műbőr a lehető legközelebb kerül a többdimenziós valódi bőrhöz – vallják a kutatók.

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology