Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Szlovákiában épül a világ leggyorsabb MI-számítógépe

- Hirdetés -

A konzorciumot vezető cég szerint az egész Európai Uniót felvirágoztathatja a projekt.

A fenntarthatóságért küzdő amerikai I4DI (Institute for Development Impact) nevű think+do tank konzorciumot hozott létre a világ leggyorsabb MI-számítógépének megépítésére, adta hírül az eeNews Europe. A Szlovákiába tervezett projekt mögé beállt a PosAm IT-cég, a Towercom televízió- és hálózati szolgáltató, illetve az amerikai Tachyum startup, amely a világ első univerzális processzorával, a Prodigy elkészítésével büszkélkedhet. Az összefogás Nemzeti Szuperszámítógép Központ (NSC) néven kezdi meg a működést, és várhatóan még sok kisebb, gyártókapacitással, tárhelyekkel, szervizszolgáltatással, telekommunikációs csatornákkal és más készségekkel rendelkező cég csatlakozik majd hozzá.

Miért éppen Szlovákia? Nos, a Tachyum alapítója, Dr. Radoslav Danilak itt született, tagja a helyi kormány Innovációs Tanácsadó Testületének, és a cége irodát üzemeltet a fővárosban, Pozsonyban. A szakember korábban fontos pozíciókat töltött be az nVidiánál, a Nishan Systemsnél, a Toshibánál és a Gizmo Technél is.

A Szlovák Tudományos Akadémia, a Befektetésügyi Minisztérium, valamint a Regionális Fejlesztési és Informatizálási Hivatal támogatását élvező projekt során az NSC olyan mesterséges intelligenciával és nagy teljesítményű számítástechnikai terheléssel is elbíró gépet alkot, amit a Prodigy hajt meg, és a Tachyum leggyorsabb chipjét, a nem kevesebb, mint 128 magos T16128-at használják majd fel hozzá.

„Azzal, hogy elindítottuk Európa és a világ vezető technológiai vállalatainak partneri együttműködését, képessé váltunk rá, hogy átformáljuk a régiót, amely fogyasztóból a szuperszámítógépes képességek előállítójává válik”, lelkendezett Danilak. „Az NSC-hez hasonló szuperszámítógép-fejlesztő összefogás nemcsak a Duna-völgyét, hanem az egész EU-t felvirágoztathatja. Alig várjuk, hogy együtt dolgozhassunk a szuperszámítógépes megoldásokon az I4DI-partnereinkkel, és ledöntsük az iparágat napjainkban korlátozó alapokat.”

Gábor János, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology