Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Szlovén e-repülőgépgyártót vett a Cessna tulajdonosa

- Hirdetés -

Úgy tűnik, hogy a Cessna mellett a Beechcraft és a Bell Aircraft márkákat is birtokló Textron rárepül az elektromos üzemű járművek gyártására, hiszen felvásárolta a Pipistrelt. A szlovén vállalat nem véletlenül került a katonai gépeket is termelő amerikaiak célkeresztjébe, hiszen ők készítették az első olyan elektromos repülőgépet, a Velis Electro-t, ami megkapta az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség forgalmi tanúsítványát.

Az akvizícióval a Pipistrel is jól jár – véli az eeNews, hiszen olyan forrásokhoz, technológiákhoz és szakértelemhez férhet hozzá, ami felteszi őket a globális repülőgép-kereskedelem térképére, sőt, részéve válnak eddig elérhetetlennek hitt ellátási láncoknak is. A Velis mintaprogramjára méltán büszke cég sokat gyorsíthat az elektromos és hibrid járművek fejlesztésén, illetve a szükséges tanúsítványok beszerzésén.

Scott Donnelly, a Textron elnök-vezérigazgatója úgy látja, hogy a Pipistrellel egyedülállóan erős szereplői lesznek a fenntartható repülés piacának, és olyan járművek gyártásába foghatnak, amelyekkel széleskörű ügyféligényeket elégíthetnek ki. Mint mondta, a felvásárlás a Textron hosszútávú stratégiáját szolgálja, hiszen olyan fenntartható gépcsaládot szeretnének megalkotni, ami kiszolgálja a városi repülést és az általános repülési feladatokat, majd a teherszállítást, illetve a speciális célú igényeket.

A vállalat szerint új partnerük az egyik legünnepeltebb és legfontosabb e-repülőgépgyártó a világon, ezért – a fent írt legendás márkákhoz hasonlóan – megőrzik a Pipistrel nevét, míg a központjuk, kutatás-fejlesztési részlegük és gyártósoruk ugyanúgy Szlovéniában működhet, mint eddig, csak éppen jelentős befektetéseket hajthatnak végre – a Textron segítségével. Helyén marad Ivo Boscarol alapító is, aki 30 éve irányítja a céget, és most büszkén válik kisebbségi részvényessé, hiszen biztosítottnak látja, hogy a csapat folytathatja egyedülálló munkáját, amivel a megfizethető, környezetbarát, elektromos üzemű repülés felé mutatnak irányt.

Ha már repülés: tudtad, hogy a katonai célú és űrrepülő ipar egyik kiemelt szereplője Amerikában épp egy MAGYAR mérnök vezette vállalat? A Delta Machines egyedülálló szemlélettel gyárt, akár titán alkatrészeket a Boeing, a Lockheed Martin, a NASA vagy például a SpaceX repülőibe és űrhajóiba. Íme, az egyedülálló történet a NEWtechtalkban (ne feledd: az RSS-oldal „Listen on…” gombjára koppintva a kedvenc alkalmazásodban nyithatod meg az epizódot):

„A cég ambiciózus céljainak eléréséhez és a sikertörténet folytatásához olyan szakértelmet és erőforrásokat kapunk az egyesüléstől, amelyek önállóan elérhetetlenek lennének” – érvelt a vállalat eladása mellett Boscarol. „Mostantól a Textronnal közösen törekszünk növekedésre, és várjuk az izgalmas, új termékek bejelentését. Örömmel tölt el, hogy továbbra is szemtanúja lehetek annak, ahogy az elképzelésem valósággá válik” – fűzte hozzá.

A Textron és a Pipistrel közötti tranzakció várhatóan az év második negyedévében zárul le.

Gábor János, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology