Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Tovább javul a gépek közötti kommunikáció minősége

A gépek közötti kommunikáció elősegíti a gyártás sebességének növelését, és előtérbe kerülnek a precíz megoldások. Ezt a folyamatot az egyre ismertebbé váló fogalom, az IoT, azaz „Internet of Things”, magyarul a „dolgok internete” teszi lehetővé, amely a hálózatra csatlakoztatott eszközök közötti, emberi beavatkozástól mentes interakciót jelenti.

Számos iparágban hoz változásokat az IoT és az M2M (machine-to-machine) információcsere. Mi annak jártunk utána, milyen újdonságokkal találkozhatunk a rohamosan fejlődő technológia esetében.

Az iparágak gyorsuló fejlődése

- Hirdetés -

Az előrejelzések szerint a gépek közötti kapcsolatok száma tovább növekszik, és 2024-re eléri a 22,3 milliárdot (2018-ban 8,6 milliárd volt). Egyre több iparágban alkalmazzák a hatékonyság érdekében, így például az e-egészségügyben, a biztonságtechnikában, de még az elektronikus fizetés esetében is. Kiemeltünk három területet, ahol szembetűnő fejlődést tapasztalhatunk.

Autóipar. A különböző érzékelőkkel felszerelt gépjárművek önállóbbak lesznek, képessé válnak jeleket küldeni és fogadni – kommunikáció alakul ki a különböző eszközök között. Biztonságosabbá válik a közlekedés, a balesetek nagyobb eséllyel előzhetők meg, ugyanis a gépek idejében reagálnak a fennálló helyzetre, észlelik az ütközéseket, illetve azonnal felveszik a kapcsolatot a sürgősségi szolgálattal. Lehetővé válik a forgalmi torlódások megelőzése és jelzése, mivel az egymással megosztott adatokból meghatározható az utak terheltsége, ez pedig a közlekedési mérnökök munkáját is nagyban segíti. A gépjárművek energiafogyasztása optimalizálható folyamat lesz, mivel a felhasználó pontos képet kap az eszközéről.

Energetika. Az adatgyűjtés, a kapott információk elemzése és a következtetések levonása lehetővé teszi, hogy az elektromos energiát hatékonyabban használjuk fel. A hálózat működésének folyamatos megfigyelése lehetővé teszi, hogy a szolgáltatók gyorsan kiküszöböljék a jelentkező hibákat. Vegyünk például egy transzformátort, amelynek teljesítményét, hőmérsékletét és működésének előzményeit megfigyelve egyszerűbbé válik a szervizmunkálatok megtervezése, illetve ha ennek során optimális teljesítményre hangolják a berendezést, hasznosabbá is válik. A folyamatos monitorozással a nem megfelelően szigetelt vagy korrodálódó vezetékek által okozott veszteség mértéke is kiszámítható lesz.

Gyártástechnológia. Az okosgyárak száma egyre nő, az ezekben a létesítményekben működő gépek szintén az IoT vagy az M2M által képesek egymással kommunikálni. A gépek működéséréről folyamatosan gyűjtik az adatokat, így fény derül minden apró részletre, a hőmérséklet ingadozásától kezdve a leállási időkig. A kapott információkat elemző szoftverekkel analizálva optimalizálható lesz az eszköz működése. A gyártásban résztvevő gépek összehangoltan dolgoznak, jeleket küldenek egymásnak; ily módon felgyorsul a folyamat, minimális emberi beavatkozás szükséges csak, és akár 24 órában folyhat a gyártás.

Mi az az LTE 450 hálózat?

Az MVM NET 450 MHz-es frekvenciát alkalmazó, országos mobil adatátviteli hálózatot épített ki, melynek köszönhetően a mobilinternettel eddig ellátatlan területeken is elérhetővé válik a stabil sávszélesség rövid válaszidővel. Az LTE 450 hálózatot a világon másodikként hozták létre Magyarországon. Ezen a hálózaton az eddigieknél jóval magasabb biztonsági szint érhető el: az energiarendszerek automatizálásával, az okosmérők bevezetésével lehetővé válik a hálózaton az érzékeny mérési adatok továbbítása is.

Óriási az igény a fejlődésre

A nagy mennyiségű adat áramlása miatt óriási az igény a megfelelő infokommunikációs háttérre, a stabil, nagy kapacitású hálózatokra, melyeken keresztül az információ gyorsan eljut a központba. Az IoT és az M2M kommunikáció olyan platformot igényel, amely lehetővé teszi a közlekedéshez, az energia áramlásához vagy éppen a gyártáshoz szükséges adatok megfelelő minőségben és sebességben való továbbítását. Erre jelenleg a legalkalmasabb a 450 MHz-es frekvencia LTE-technológiával működő mobilhálózata, amely kimondottan az IoT és az M2M megoldások kiszolgálására épült.

Közel teljes lefedettség és kihasználhatóság

Az LTE 450 hálózat egyenletes földrajzi lefedettséget biztosít az egész országban. Tesztek igazolják, hogy a hálózat kiválóan alkalmas okosmérési célokra is. A kommunikáció ráadásul kevés energiát fogyaszt, ami azt jelenti, hogy az eszközök saját akkumulátorral vagy elemmel akár tíz éven keresztül is üzemelhetnek minden beavatkozás nélkül. Mindemellett a technológia kiválóan skálázható, azaz akár több millió eszköz is csatlakozhat egyszerre a hálózathoz.

Az MVM NET LTE 450-es rendszere nemcsak statikus és kis adatigényű szenzorok egyszerű adatkommunikációjára alkalmas. Az LTE Cat-M1-nek elnevezett megoldás képes nagyobb adatforgalmat generáló, akár nem helyhez kötött alkalmazásokat is kiszolgálni: nagyobb adatátviteli kapacitással rendelkezik mind a sebességet, mind a darabszámot tekintve, emellett a késleltetési idő is jóval kedvezőbb a hagyományos technológiákhoz (például NB-IoT, GSM/EDGE) képest. Ez a mobilhálózat alkalmas valós idejű kétirányú kommunikációra, vagyis például arra, hogy távoli eszközök állapotát rendszeresen monitorozzák, azokat beállítsák, frissítsék, illetve az esetleges üzeneteket vagy riasztásokat nyugtázzák. Mindemellett a rendszer természetesen megfelel minden biztonsági és titkosítási követelménynek is.

Némethi Botond, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology