Az izraeli CaPow startup egyedülálló vezeték nélküli töltési rendszert fejlesztett ki, amely folyamatosan mozgásban tartja a robotokat az automatizált gyártósorokon. A technológia hamarosan CE-tanúsítványt kaphat Európában, ami lehetővé teszi az ipari alkalmazását.
A CaPow olyan elektromos töltési megoldást kínál, amely közvetlenül az üzem padlójára vagy polcokra helyezett elektródákon keresztül biztosít energiát a robotok számára. Ezek az elektródák vékony réz- vagy alumíniumlemezek, esetenként vezetőképes tintaréteg formájában jelennek meg. „Ez kapacitív energiaátvitel, nem induktív, így nincsenek tekercsek” – mondta az eeNewsnak Mor Peretz, a CaPow társalapító-vezérigazgatója.
Az antennák vezetőfóliából vagy akár vezetőképes festékből készülnek, amelyeket a padlóra, polcokra vagy más szükséges helyekre lehet telepíteni. A rendszer lelke egy algoritmus, amely optimalizálja az antennák elhelyezkedését a robotok mozgásának figyelembevételével.
„Az algoritmikus eszközünk stratégiailag helyezi el az antennákat ott, ahol a robotok összegyűlnek vagy gyakran megállnak egy kis töltésre” – magyarázta Peretz. Sokszor elegendő, ha azokat az útvonalakat fedik le, amelyeken a robotok rendszeresen áthaladnak.
Óriási megtakarítás érhető el a vezeték nélküli töltéssel
A megoldás háromszorosára növeli az akkumulátorok élettartamát, úgy, hogy optimális 60-70 százalékos töltöttségi szinten tartja, így azok nem merülnek le teljesen, és nem is töltődnek túl. Másik előnye, hogy a vezeték nélküli töltőáramkörök képesek észlelni az akkumulátorcellák esetleges problémáit.
A CaPow alternatívát kínál az akkumulátorok akár teljes kiváltására is. A szuperkondenzátoros energiatárolók elegendő energiát biztosíthatnak a robotok számára az egyes töltési szakaszok közötti időszakokra. Fontos újítás még, hogy a rendszer nem használ különálló kommunikációs csatornákat, például Bluetooth-t vagy WiFi-t, mivel ezek tanúsítása bonyolult lehet.
A vállalat állítása szerint a rendszer végponttól végpontig terjedő hatásfoka meghaladja a 75 százalékot, de optimális csatolásnál akár 87 százalékos hatékonyságot ér el. Az energiaátviteli kapcsolat 98 százalékos hatásfokkal működik tízcentiméteres függőleges távolságban, illetve a vevőfelület 50 százalékos lefedettségéig teljes teljesítményt biztosít. A vállalat állítása szerint a megoldás 25 százalékkal kisebb robotflottával is másfélszeresére növeli az ipari vagy raktári műveletek hatékonyságát.
A technológia már megfelelt az Egyesült Államok FCC-szabályozásainak, és júniusra várhatóan megszerzi a teljes CE-tanúsítványt is, ami lehetővé teszi az európai bevezetését.
Gábor János, NEW technology