Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Zöld tündérmese a gyártásban

- Hirdetés -

A Föld napja alkalmából különféle módokon hívhatjuk fel magánemberként a figyelmet bolygónk természeti környezetének megóvására, s nincs ez másképp az ipari szereplők körében sem. Az elmúlt évtizedekben sokat olvashattunk a fenntarthatóságról. Rengeteg publikáció jelent meg ebben a témában. A fogyasztók, a nonprofit szervezetek, de még a befektetők is olyan elvárásokat támaszthatnak a vállalatok felé, amelyekkel ösztönzik őket a változásra. A gyártás fenntarthatósága azt célozza meg, hogy a folyamatok környezetre gyakorolt hatását minimalizáljuk, a termelési hatékonyság növelése mellett. A világ számos pontján figyelhető meg az a trend, hogy nem a termékek ára alapján, hanem a végrehajtott fenntartható kezdeményezések szerint ítélik meg a vállalatokat. Ennek megfelelően számos gyártó reflektált a felmerülő igényekre, s egyre többet olvashatunk arról, hogy milyen változásokat hajtottak végre a folyamataikban. A fenntarthatóság zászlóra tűzése tehát egy olyan marketingfogás, melynek köszönhetően a környezetre gyakorolt káros hatás csökken, és optimalizálttá válik a gyártás, emellett pedig még gazdasági előnyöket is teremt.

Megfelelés az előírt szabványoknak

„Magyarországon a gyártóknak az ISO 14000 szabványsorozatnak kell megfelelniük környezetvédelmi szempontból” – magyarázza Révész Szabolcs, a HQSC ügyvezető igazgatója. „A sorozatból a legelterjedtebb az ISO 14001:2015 szabvány követelménye. Ez többek közt a globális környezeti problémákra reflektál. 1992-ben megalkották a riói egyezményt (amit a különböző országok később a törvényükbe iktattak), illetve nemzetközi szabványosítás történik a vállalati környezeti menedzsment területén az ISO 14000 sorozat révén. Az ISO 14001 szabvány célja a szervezet környezeti politikájával összhangban javítani a környezeti teljesítményt, a megfelelési kötelezettségeknek eleget tenni, valamint kitűzni és teljesíteni a környezeti célokat.”

A Környezetközpontú Irányítási Rendszer (KIR) egy, a környezettudatos vállalatirányításhoz alkalmazott megvalósítási eszköz, azaz keret, amelyet a vállalatok töltenek meg tartalommal. „Egy KIR tanúsítvánnyal rendelkező cég nem biztos, hogy környezettudatosan termel vagy szolgáltat, azonban olyan alapot biztosít, amely elősegíti a konkrét változtatásokat, s komoly előrelépést jelent a környezettudatos vállalatirányítás megvalósulása felé. Az a vállalat, amely tanúsíttatja magát az ISO 14001 szabvány követelményeinek megfelelően, a tanúsító auditon felül minden évben egy felülvizsgálati ellenőrzést is kap, ahol evidenciákkal bizonyíthatja, hogy a KIR rendszert nemcsak kiépítette, hanem fenn is tartja. De az auditokon való megfelelésen túl a vállalatoknak egy sor további kötelezettsége is van.”

Leginkább azok a vállalatok érdekeltek a szabvány bevezetésében, melyek számára – a tevékenységük miatt – kötelező a KIR alkalmazása, vagy a vevőjük megköveteli tőlük. „Ettől függetlenül az ISO 14001:2015 szabvány bevezetésével minden szervezet – iparágtól és mérettől függetlenül – képes fejleszteni a környezeti teljesítményt” – összegzi Révész Szabolcs.

Jelen a jövőért

A fenntarthatóság a globális nagyvállalatok számára is kiemelt fontosságú. A hatékonyság maximalizálása mellett a környezet óvása – akár externáliaként – előtérbe került, mondhatni kéz a kézben járnak. Annak érdekében, hogy pontos képet kapjunk a nagyvállalatok fenntarthatóságra való törekvéséről, megkérdeztük a Continental országos kommunikációs vezetőjét, Hornyacsek Zoltánt, valamint Kovács Gábort, a DMG MORI Hungary Kft. ügyvezető igazgatóját, milyen koncepciók mentén tesznek lépéseket a környezetvédelem érdekében.

„Vállalatunk környezetvédelmi stratégiájának legfőbb törekvése, hogy tevékenységeinket az értéklánc összes szintjén fenntarthatóvá tegyük” – magyarázza Hornyacsek Zoltán, a Continental országos vállalati kommunikációs vezetője, s hozzáteszi: „A következő lépéseket tervezzük megtenni: megújuló energiaforrásokból származó villamosenergia-felhasználás a Continental valamennyi termelési helyszínén, ami már 2020. végére meg is valósult, szén-dioxid-semleges termelés 2040 végére, szén-dioxid-semleges értéklánc 2050 végére.” De nincs ez másként a DMG MORI oldalán sem: „Számunkra kiemelten fontos a környezetvédelem, 2021-től minden gépünk gyártása teljes mértékben klímasemleges, a nyersanyagok szállításától egészen a felhasználásig” – osztja meg velünk Kovács Gábor a japán-német szerszámgépgyártó filozófiáját.

A fenntarthatóságra irányuló tevékenységeket nem kizárólag a környezet megóvása érdekében tűzik ki maguk elé a vállalatok, hiszen a megváltozott körülményekre adott megfelelő reflexió a hosszútávú céljaikat szolgálja. A világot jellemző trendek különböző piaci igényeket teremtenek, melyekre innovatív megoldásokkal válaszolhatnak a cégek. „Az olyan kihívások, mint az éghajlatváltozás, a globalizáció és az urbanizáció problémákat és kérdésköröket vet fel, amelyekre a vállalatok felelősségteljes reakciót adhatnak. A válaszunk pedig az innovációs potenciálunkban rejlik, hogy képesek vagyunk előremutató technológiákkal hatékony termékeket fejleszteni” – fejti ki véleményét Hornyacsek Zoltán. „Vállalatunk sok éve optimalizálja gépeink energia- és emissziós hatékonyságát a saját fejlesztésű CELOS alkalmazás segítségével” – teszi hozzá Kovács Gábor. „Ez azt jelenti, hogy az erre a célra specifikált alkatrészek által – például a LED világítással vagy az intelligens vezérlés révén – érjük el a kívánt hatást. Berendezéseink a telephelyekre való kihelyezésüktől kezdve működés közben sem károsak a környezetre.”

„Jól szemlélteti az innovációs törekvésünket az automatizált vezetés példája, mely elősegíti az előrelátó és biztonságos vezetést, így a fenntartható mobilitást. Ez jól illeszkedik azokhoz az ambiciózus célkitűzésekhez, amelyeket a vállalatunk 2020. december elején a fenntarthatósági ütemtervével tűzött ki maga elé, s ezzel megnyitottuk az utat egy új, globális ipari szabvány előtt. A program egy része a károsanyagkibocsátás-mentes járművekre vonatkozik: 2022-től a Continental szén-dioxid-semlegességet fog elérni globális üzletágában az autók, buszok, vonatok és egyéb járművek területén” – avat be a Continental terveibe Hornyacsek Zoltán. „A DMG MORI a zöld technológiák fejlesztésének és gyártásának az egyik mozgatója, hiszen gépeink gyártják többek közt a leginnovatívabb alkatrészeket, például szélerőművekhez, vízerőművekhez, vagy épp üzemanyagcellákat, de még az elektromobilitás területén is értéket teremtünk” – sorolja Kovács Gábor, hogyan járul hozzá a szerszámgépgyártó a tiszta energia minél szélesebb körű alkalmazásához.

A fenntartható gyártás érdekében a vállalatnak négy fő tevékenységre kell törekednie a teljes ellátási láncra vonatkozóan. E szerint az energiafelhasználást, a vízfelhasználást, a kibocsátást és a hulladék keletkezésének csökkentését szükséges szem előtt tartaniuk.

„A zöld villamos energiára való szisztematikus átállás az első lépését jelenti annak a nagyratörő innovációs és technológiai projektnek, melynek végcélja egyben a Continental környezetvédelmi stratégiájának egyik központi eleme: az egész vállalatra kiterjedő szén-dioxid-mentesítés. 2040-re valamennyi, azaz több mint 500 helyszínünk folyamatait karbonsemlegessé tervezzük tenni azáltal, hogy nagyszabású befektetéseket indítunk e téren. A cél: 2050-re a teljes értéklánc karbonsemlegessé tétele. A 2020-as pénzügyi évtől kezdve kizárólag megújuló energiaforrásokból szerezzük be termelőhelyeink fenntartására a villamos energiát. Körülbelül 4 millió megawatt óra (MWh) zöld energia megvásárlásával 70 százalékkal csökkentettük saját közvetlen és közvetett globális szén-dioxid-kibocsátásunkat, a 2019-ben mért 3,2 millió tonnáról 2020-ban 0,99 millió tonnára. Az összes releváns megújuló energiaforrást – víz, nap és szél – felhasználtuk.”

„2020 májusa óta vállalatunk karbonlábnyoma – a saját értékteremtésre vonatkozóan – klímasemleges” – magyarázza Kovács Gábor. „Minden területen arra törekszünk, hogy elkerüljük az emissziót, többek közt a modern fűtési, szellőztetési és hűtési koncepciók révén. Emellett pedig saját termelésű regeneratív energiát használunk, valamint szinte minden helyszínen kizárólag megújuló energiával termelt áramot fogyasztunk. A fennmaradó szén-dioxid-kibocsátást – amit eddig nem tudtunk még teljesen elhagyni – fenntartható, tanúsított klímavédelmi projektekbe történő beruházással ellensúlyozzuk.”

A fenntarthatóság a legfontosabb szempont, amelyet az összes gyártónak figyelembe kell vennie, s nem azért, mert ezzel csatlakoznak egy divatos mozgalomhoz, hanem azért, mert rendkívül szükséges, egyfajta kötelezettség a Földünk iránt.

Némethi Botond, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology