Apró sebészeti robotot fejlesztenek agyműtétekhez és a tüdőrák gyógyítására
Olyan egészen kicsi, távirányítású gépek menthetik meg daganatos betegek életét a jövőben, amelyek képesek mélyen behatolni a testbe, például a koponyába vagy a tüdőbe, hogy „felismerjék és kezeljék a rák első jeleit” – írják a tudósok a Nature Engineering Communications című folyóiratban. Azt állítják, a mindössze két milliméter átmérőjű miniatűr orvosi robot a jövőben átalakíthatja akár a tüdőrák diagnosztikáját és operálását is.
Az apró életmentő gépet mágnesekkel irányítható, ultrapuha, csápokkal rendelkező robotnak álmodta meg a Leedsi Egyetem csapata és a STORM Lab. A brit tudósok különböző kifinomult funkciókkal vértezték fel a találmányt, ami többek között képes megváltoztatni az alakját annak érdekében, hogy minimalizálja a páciens szövetkárosodását, miközben eléri a tüdő és akár a legkisebb hörgőcsövek mélyebb részeit.
A mágneses csápos robot prototípusának – emberi holttesteken történt – tesztelése során kiderült, hogy az 37 százalékkal mélyebbre tud behatolni a tüdőbe, mint bármely ma ismert, hagyományos berendezés, mégis lényegesen kevésbé invazív operációt lehet vele végrehajtani. A puha robottal nem mellékesen jóval precízebb biopsziát lehet végezni, magyarán a használatával a sebészek képesek lesznek arra, hogy kizárólag a rosszindulatú sejteket célozzák meg.
„Ennek az új megközelítésnek az az előnye, hogy specifikusan az anatómiához igazodik, de puhább, mint az anatómia, és mágneses úton teljesen alakváltó. Ez a három fő jellemző képes forradalmasítani a testen belüli navigációt” – magyarázta közleményben Pietro Valdastri kutatásvezető professzor, a kísérleteket végző STORM Lab igazgatója.
Ugyanez a csapat egy másik merész ötletet is kilátásba helyezett; azt, hogy akár két független mágneses robot tandemben történő irányítása is lehetséges az emberi szervezet szűk tereiben. Az egyik robot ebben az esetben egy kamerát működtetne, míg a másik egy lézer segítségével távolítaná el a daganatot. A csapat kipróbálta a módszert egy koponyamásolaton is, azt kutatva, hogy hogyan lehetne vele endonazális (orrlyukon keresztül végrehajtott) agyműtétet végrehajtani. A hivatalos közlemény szerint sikerült eltávolítaniuk egy jóindulatú daganatot az agyalapi mirigyből, a koponya tövében. Ez a hatékony tesztbemutató azt is szemléltette, hogy két robot egyszerre irányítható apró anatómiai területeken.
Gábor János, Okosipar.hu