Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

A Microsoft 6000 alkalmazottat tesz lapátra – Pár hónap alatt végrehajtják a leépítést

A Microsoft május közepén megkezdte és várhatóan július végéig le is zavarja körülbelül 6000 dolgozó elbocsátását, ami a globális munkaerejének közel három százaléka. Az AP News szerint a vállalatnál ez a legnagyobb leépítési hullám az elmúlt két évben, és érdekes módon azzal párhuzamosan történik, hogy a cég jelentős összegeket fordít a mesterséges intelligenciára.

A Microsoft közölte, hogy a leépítések minden dolgozói szinten és földrajzi területen megtörténnek, de a fő hangsúly a vezetői réteg csökkentésén lesz. A tömeges elbocsátás híre alig néhány héttel azután röppent fel, hogy a Microsoft a Wall Streeten jósoltnál erősebb negyedéves eladásokról és nyereségről számolt be.

„Sokan úgy gondolják, hogy a leépítések olyan dolgok, amelyeket a nehézségekkel küzdő vállalatoknak kell megtenniük a túlélésük érdekében, de ez csak az egyik, és nem az egyetlen ok” – magyarázta Daniel Zhao, a Glassdoor munkahelyi közösségi oldal vezető közgazdásza. „A nagy technológiai cégek csökkentik a munkaerejüket, miközben átalakítják a stratégiáikat, és visszavesznek a világjárvány utáni évek agresszív toborzásából.”

- Hirdetés -

Ismert tény, hogy a COVID idején indult toborzási hullámok torzították a korábbi létszámigényt a technológiai cégeknél, hiszen egy ideig megnőtt a kereslet az online szolgáltatások iránt, így több dolgozóra volt szükség. Sok vállalat azóta próbál visszatérni a földre, és újra egyensúlyba hozni a dolgozói állományt.

A leépítéssel párhuzamosan sokat költ AI-ra a Microsoft

A cégnek 2023 júniusában 228 000 teljes munkaidős alkalmazottja volt világszerte. Azóta nem jelentették le nyilvánosan a létszámot, ami talán nem véletlen, hiszen több hullámban, ezerszámra küldtek el dolgozókat az utóbbi két évben. Ezt megelőzően januárban volt egy kisebb, teljesítményalapú leépítés, ám 2023 elején egyszerre 10 000 embertől váltak meg.

A mostani elbocsátások a Microsoft több üzletágát is érintik, beleértve az Xbox videojáték-platformot és a LinkedIn szakmai közösségi oldalt.

A vállalat korábban jelezte, hogy a júniusban záruló pénzügyi évben 80 milliárd dollárt költ adatközpontok és más infrastruktúrák kiépítésére, ami mesterséges intelligencia fejlesztéséhez kell. Saját AI-eszközeit úgy harangozta be, mint amelyek megváltoztatják az emberek, így a Microsoft saját dolgozóinak munkavégzését is.

Satya Nadella vezérigazgató áprilisban már burkoltan elmondta, hogy mire készülhetnek: egy, a Meta székhelyén tartott AI-eseményen úgy nyilatkozott, a Microsoft egyes programozási projektjeinek „talán 20-30 százalékát teljes egészében szoftver írja.”

A vezetői rétegek csökkentése egyébként átfogóbb stratégiát is tükrözhet. Cory Stahle, az Indeed állásportál közgazdásza az AP-nek azt mondta, bár a Microsoftot nem érintették olyan közvetlenül Donald Trump széles körű vámjai, mint néhány versenytársát, a cégnek is szélesebb körben kell gondolkodnia a gazdasági feltételekről, és ezek a következő hónapokban-években alakulhatnak ki.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology