Barion Pixel

Melyik most a legveszélyesebb iparág? Nem egyértelmű, de ezek a legerősebb jelöltek

Elsőre talán meglepő, hogy mely ágazatok szedik a legtöbb halálos áldozatot, de a számok nem hazudnak. Fontos ugyanakkor leszögezni, hogy ha a munkahelyi sérüléseket, megbetegedéseket és halálos baleseteket vizsgáljuk, a válasz korántsem egyértelmű, hiszen a „veszélyesség” sokféleképpen értelmezhető a különböző mutatószámok alapján – írja az USA Munkaügyi Statisztikai Hivatalának az egész világ számára tanulságos statisztikáit elemző Nemzeti Biztonsági Tanács (NSC).

Mivel a tavalyi számok még nem teljesek, a két hivatal a 2023-as év teljes egészében rendelkezésre álló adatait fésülte át, hogy megtalálja a lehető legpontosabb választ a kérdésre: melyik most a legveszélyesebb iparág? A különböző iparágak vizsgálata során kiderült, hogy nem lehet egyértelműen megállapítani, melyik ágazat dolgozói vannak a legnagyobb veszélyben, ugyanis a százezer főre vetített arány alapján a mezőgazdaság, erdészet, halászat és vadászat területe mutatja a legmagasabb halálozási arányt, miközben számszerűen az építőiparban történt a legtöbb munkahelyi haláleset.

Érdekes megállapítás továbbá az NSC-től, hogy a tízezer munkavállalóra vetített legtöbb munkahelyi sérülés, illetve megbetegedés a szállítmányozás és raktározás területén történt, de ugyancsak a logisztika produkálta a legtöbb olyan munkahelyi sérülést és megbetegedést, ami egyben munkanap-kiesést is eredményezett.

- Hirdetés -

A legtöbb nem halálos munkahelyi sérülést és megbetegedést az egészségügyben, valamint az oktatásban mérték, míg a legtöbb olyan nem halálos munkahelyi sérülést és megbetegedést, amely munkanapkieséssel járt, a közszférában – ezen belül a szövetségi, állami és önkormányzati munkahelyeken.

Az NSC megjegyzi: 2020 óta a nem halálos munkahelyi sérülések és megbetegedések rangsorát jelentősen befolyásolta a COVID-19. A járvány miatt az oktatás és egészségügyi szektor a korábbi hetedik helyéről az elsőre ugrott 2020-ban, aztán 2021-ben és 2023-ban a negyedik helyen állt.

Mit jelent mindez?

A munkahelyi veszélyesség megítélése nem egyszerű feladat, hiszen csak különböző szempontrendszerek alapján lehet vizsgálni. Míg a mezőgazdaságban a halálozási ráta a legmagasabb, addig az építőiparban történik a legtöbb halálos baleset, a szállítás és raktározás pedig a legtöbb sérülést és megbetegedést produkálja. És a COVID-19 még jobban átrendezte az erőviszonyokat, különösen az oktatási és egészségügyi szektorban, amelyek a fertőzésnek való magasabb kitettség miatt először kerültek e negatív rangsorok élmezőnyébe.

Egy biztos: a munkahelyi biztonság és egészségvédelem prioritás kell, hogy legyen minden iparágban, hiszen a megfelelő védelem és elővigyázatosság nélkül a dolgozók testi épsége komoly veszélybe kerülhet.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni

- Hirdetés -

NEW technology