Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Mit tanult az ipar a 2020-as évben?

A helyi 3D nyomtatás mellett autonóm robotok és felhő alapú alkalmazások oldották meg az üzemek működési gondjait.

Szó se róla, érdekes év volt az idei: a COVID-19 olyan összetett (és gyakran ellentmondásos) biztonsági és produktivitási korlátokat állított az ipar elé, amilyenre még nem volt példa, summázta az Industry Week. A cikk szerint – és ezzel nehéz lenne vitatkozni – 2020 alapjaiban változtatta meg az ipar működését, hiszen új termelési rendszereket és ellátási láncokat, valamint szokatlan folyamatokat kellett nagyon gyorsan kidolgozni a talpon maradáshoz. Sok vállalat kényszerhelyzetben vezetett be új technológiákat, amelyekkel úgy kellett megbirkózni, hogy közben garantálni tudják a dolgozók és az ügyfelek biztonságát.

A változások némelyike valószínűleg csak átmeneti lesz, ám a többi – például az automatizálás és más technológiai megoldások beáramlása – már most elkezdte átszabni az ipart. E jelenségek megértéséhez hívott össze a lap néhány szakértőt, hogy vonják le a következtetéseket: vajon mit tanult a gazdaság az elmúlt esztendő eseményeiből – akár a robotika, akár a 3D nyomtatás, akár az ellátási láncok és az okosgyártási folyamatok kapcsán.

- Hirdetés -

John Dyck, a CESMII Okosgyártási Intézet vezérigazgatója:

„Elég hamar kiderült, hogy sok mindent vettünk készpénznek az elmúlt évtizedben mind az üzemekben, mind az ellátási láncban, amikor felépítettük az ellátási hálózatunkat és az azt támogató rendszereket. 2020 sokat segített abban, hogy az újrapriorizálásra koncentráljunk, és a jövőbe fektessünk, így rugalmasabb gyártási folyamatokat tudunk létrehozni.”

Stefan Nusser, a Fetch Robotics termékfejlesztési vezetője:

„A járványból azt tanultuk meg, hogy az automatizálás akkor jó, ha rugalmas és alkalmazkodó. Kiderült, hogy az automatizálás több formája elég statikus, a telepítésük pedig mind időben, mind anyagiakban mérve költséges, és a beüzemelést követően már nagyon nehezen alkalmazkodnak az új munkafolyamatokhoz. Ez a merevség nagy gondot okozott a COVID-járvány alatt, hiszen a cégeknek úgy kellett átalakítani a gyártást, hogy azok kisebb létszám és a távolságtartási szabályok betartása mellett is működjenek. A legsikeresebbnek a távolról is működtethető megoldások bizonyultak, azok, amelyek testre szabhatók, az üzem szükségleteinek megfelelően. A járvány nyomán felemelkedett az automatizálás új formája is: a rugalmas, együttműködő és felhőből vezérelhető automatizálás, amivel jobban támogathatók a változó munkafolyamatok. Ennek az új hullámnak köszönhető az AMR (Autonóm Mobil Robot), ami távolról vezérelhető, és a munkája nagyon gyorsan simul hozzá az üzemi igényekhez, ráadásul együtt dolgozik az emberekkel. Az AMR-ek remekül alkalmazhatók további robotok előállítására is: partnereinkkel most egy új típus kifejlesztésén dolgozunk, a fertőtlenítő roboton, amivel három hónapon belül elkészülünk.”

Marie Langer, az EOS vezérigazgatója:

„Hiszünk benne, hogy az innováció és a modern technológia jobb világot teremt. A járvány mérhetetlen zavarokat okozott az élet minden területén, de főleg az egészségügyi termékek hagyományos ellátási láncát terhelte le. A helyben használt 3D nyomtatás igény szerinti digitális megoldást nyújtott olyan termékek előállítására, mint a tesztek, arcvédő pajzsok és lélegeztetőgépek. Szóval az egyik legkomolyabb lecke az volt, hogy ezzel a technológiával rugalmassá válnak az ellátási láncok, és fenntarthatóbb lesz a gyártás.”

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology