Barion Pixel

- Hirdetés -

Radikális innováció kell a gyártásban – ilyen utat jelölt ki a Bridgestone

A 10. Smart Factory ConnAction konferencián Kozma László, a Bridgestone Smart Factory vezetője átfogó képet adott arról, hogyan alakítja át a digitalizáció és az automatizálás a modern gyárakat. Nemcsak a technológiai újításokat ismertette, hanem azok gyakorlati alkalmazását és hatékonyságát is bemutatta, konkrét példákkal illusztrálva.

A szakember először visszatekintett az automatizált rendszerek fejlődésének első lépéseire: mint mondta, korábban is „voltak automatizált rendszerek, gyártósorok, adatok, csak nem használták őket, vagy ha használták is, akkor nem teljesen hatékonyan”. Az azóta megkezdett átalakítások célja a hatékonyság növelése és a manuális folyamatok minimalizálása, és a Tatabányán, a Bridgestone-nál bevezetett új rendszerek lehetővé tették, hogy a gyártósorok precízebben és gyorsabban működjenek, ami végső soron növelte a termelékenységet.

MES/ Digitális transzformáció és automata gépek

- Hirdetés -

A régi rendszerekhez képest az új megoldások lehetővé teszik, hogy a gépek és az emberek hatékonyabban működjenek együtt. Tatabányán kétféle gyártógépet használnak: félautomata és teljesen automata gépeket. Utóbbiak képesek a képi elemzésekre és visszacsatolásra, ami jelentősen növeli a termelékenységet. Az egyik legnagyobb befektetést a Radial Force Factor Optimization program jelentette, ami a gyártás és a speciális igények közötti kapcsolatot optimalizálja. „Elképzelhető, hogy van egy vizualizációs és egy automata vizsgálórendszer, hogy megvizsgáljuk azt, melyik az a pozíció, amiben tényleg a legoptimálisabban kell összerakni [a terméket]” – magyarázta Kozma László. Ez a rendszer lehetővé teszi, hogy a gyártás során a legoptimálisabb beállításokat használják, növelve a hatékonyságot.

- Hirdetés -

A vezető bemutatta azokat a Smart programokat is, amelyek célja az idő- és költséghatékonyság növelése. Az egyik ilyen program a gyártási folyamatok automatizálását célozza, hogy a ciklusidők pontosan nyomon követhetők és optimalizálhatók legyenek. Mint mondta, a digitalizáció nemcsak a gyártási folyamatokat érinti, hanem a papíralapú működési megoldások drasztikus csökkentését is. „20 százalékkal csökkent a papírfelhasználás és a bemutatás a termelésben, de le akarjuk csökkenteni nullára” – hangsúlyozta Kozma László, aki szerint megoldható, hogy minden adat és dokumentáció elektronikus formában elérhető legyen; az új digitális rendszerek ezt lehetővé teszik.

Sikerek és jövőbeli tervezés

A Bridgestone által bemutatott újítások és rendszerek jelentős eredményeket hoztak. Kozma László arról számolt be, hogy a digitális rendszerek bevezetése óta a termelékenység jelentősen nőtt, a papírfelhasználás pedig csökkent. Kiemelte: a jövőbeni fejlesztések és a további digitalizáció kulcsfontosságú lesz a gyárak versenyképességének és hatékonyabb működésének fenntartásában, valamint abban, hogy csökkenjenek költségek, miközben fokozódik a termelékenység. A 10. Smart Factory ConnAction konferencia többi előadójával összhangban a Smart Factory vezető is arra világított rá, hogy a digitalizáció és az automatizálás nemcsak a jövő, hanem a jelen valósága.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology