Barion Pixel

- Hirdetés -

Rugalmas, lebomló aljzat enyhítheti az e-hulladék mennyiségét

Amerikai kutatók fejlesztettek ki egy olyan lebomló, flexibilis szubsztrátot, ami enyhítheti az egyre súlyosbodó elektronikai hulladék problémáját. Az aljzat anyagát, amire az áramköröket szerelik, az MIT, a Utah Egyetem és a Meta kutatói alkották. Az általuk közölt tanulmány szerint nem egyszerűen környezetbarát megoldás, hanem lehetővé teszi bonyolultabb, több rétegből álló áramkörök gyártását is.

„Felismertük, hogy az elektronikai hulladék globális válságot okoz, és ez csak rosszabbodni fog azzal, hogy a világ többi része felzárkózik, illetve egyre több eszközt építünk IoT-hez” – érvelt a kutatás mellett Thomas J. Wallin, az MIT anyagtudományos adjunktusa. Hozzátette: a kutatók többsége eddig főként a polimerekre koncentrált a poliimid helyett, de „ezzel figyelmen kívül hagyták, hogy eredetileg miért is választották az emberek ezeket az anyagokat”.

A poliimid piac 2030-ra elérheti a 4 milliárd dolláros globális forgalmat. „Gyakorlatilag mindenhol megtalálható, minden elektronikai eszközben”, beleértve a mobiltelefonok és laptopok belső alkatrészeinek összekapcsolására szolgáló flexibilis kábeleket is – mutatott rá Chen Wang, a Utah Egyetem kutatásban résztvevő professzora. A kutatócsapat által kifejlesztett alternatíva szintén poliimid-alapú, így könnyen kompatibilis a meglévő gyártási infrastruktúrával. Az új anyag egy polimer, ami úgy működik, mint a fogászatban használt tömés: UV-fény hatására gyorsan, szobahőmérsékleten megkeményedik, ami „új lehetőségeket nyithat a többrétegű eszközök gyártásában”.

- Hirdetés -

Az új polimer gerincébe olyan alegységeket építettek, amelyek alkohollal és katalizátorral könnyen lebonthatók, ezáltal az áramkörökben használt értékes fémek és mikrochipek visszanyerhetők és újrahasznosíthatók.

- Hirdetés -

„A polimert visszabontjuk eredeti kis molekuláira, majd összegyűjtjük az értékes elektronikai alkatrészeket és újra felhasználjuk őket” – magyarázta Wallin. „Mindannyian tisztában vagyunk a chip- és nyersanyaghiánnyal, illetve azzal, hogy az ilyen komponensekben megtalálható ritkaföldfémek rendkívül értékesek. Gazdasági és környezeti szempontból is óriási lehetőséget nyitottunk a komponensek újrahasznosításában.”

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology