Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Új technológia a szomszédból: szlovák fejlesztésű 3D térkép

Forrás: Bluevisionlabs

Nemrég még csak a mozivásznon láthattunk olyan szemüvegeket, képernyőket, amelyek segítségével a szereplők plusz információkhoz juthattak valós tárgyakkal, helyszínekkel, személyekkel kapcsolatban. A realitás ma már meghaladja ezt, mivel speciális hardverre sincs szükség ahhoz, hogy elérjük ugyanezt az eredményt, hiszen egyszerűen mobiltelefonnal is megoldható. A technológia neve „kollaboratív kiterjesztett valóság”, és egy szlovákiai gyökerekkel is rendelkező cég, a Blue Vision Lab hozta létre.

Ahogy kilépünk az ajtón, a városban mindenfelé AR-ikonok bukkannak elő, szaggatott vonal mutatja, merre kell haladni, egy virtuális hüvelykujj jelöli, hogy a mellettünk lévő épületben van egy népszerű kocsma, miközben a barátaink által hátrahagyott vicces emojik mutatják, mit érdemes még megnéznünk. Ráadásul ezeket a szimbólumokat mindenki más is láthatja, és még külön eszközre, nehéz szemüvegre sincs szükség hozzá, csak a mobiltelefonunkra. Mi magunk is létrehozhatjuk saját virtuális jelöléseinket, és megoszthatjuk barátainkkal, hogy őket vezessük el kedvenc helyeinkre hasonló módon.

A Blue Vision Lab alapításának gyökerei nem Szlovákiába, hanem Oxfordba nyúlnak vissza, hét évvel korábbra. Az alapítók közül három ugyanis ott írta doktori értekezését Robotika és intelligens látás (Computer Vision) szakon. A későbbi másik két alapító tag eközben startupok kereskedelmével foglalkozott, hatalmas profitot termelve. Miután az egyetemisták befejezték tanulmányaikat, és több olyan tech-óriás is dolgozott vagy ötletelt velük, mint pl. a Google, találkoztak ők öten, hogy végül megalapítsák saját cégüket.

„Fő célunk, hogy megoldást találjunk a kiterjesztett valóság és a robottechnológia közötti kapcsolatot megteremtő szoftveres nehézségekre, ezáltal mindenki számára elérhetővé tegyük az applikációfejlesztést ezen a területen” – mondta el Peter Ondruska, a Blue Vision ügyvezetője az Innovative CEE-nek.

Bár maga a kiterjesztett valóság kifejezetten fejlett technológiai terület, sok tekintetben mégis korlátozottnak számít. Például ahhoz, hogy valaki csatlakozzon egy, a kiterjesztett valóságban zajló eseményhez, általában külön eszközre van szükség, illetve az új objektumok hozzáadása is gondot okoz, mivel azokat általában csak az érzékeli, aki hozzáadta őket. A Blue Vision ezzel szemben olyan technológiát szeretett volna létrehozni, amelynek segítségével bárki elmerülhet a digitális valóságban. A 3D térkép létrehozása, és az ebben elhelyezett tárgyak egyidejű megjelenítése több résztvevő számára bonyolult mérnöki feladat.

A kamerából érkező adatok feldolgozása, azok egyeztetése a virtuális objektumokkal – nagyon leegyszerűsítve – hasonló módon működik, mint az égitestekhez viszonyított navigáció a tengeri tájékozódásban.

A cég nemrég indította el AR Cloud nevű szolgáltatását, ami kulcsfontosságú a fejlesztés működéséhez. A program különböző városokról készült, nagy pontosságú AR-térképeken alapul, amelyeket folyamatosan frissítenek is. Ezt használat közben a telefon összehasonlítja azzal a képpel, amit a kamera érzékel. Természetesen nemcsak mobiltelefonra igaz ez, hanem minden más eszközre, amin van kamera, például headsetre, önvezető járművekre vagy drónra. A rendszer fontos eleme, hogy semmilyen vizuális információ nem tárolódik a cég szerverein, csak az adott városról szóló adatok, és az, hogy a virtuális objektumok ebben a rendszerben hol helyezkednek el.

Hegyi Heni, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology