Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Drónok akadályozhatják meg a vízszennyezést

Harminc év alatt harmadával nőhet a fogyasztás, pedig már most sem jut elég tiszta víz mindenkinek. A megoldást független adatokat mérő, autonóm hajók jelenthetik, írja a Robotics & Automation.

A WHO nem győzi eleget kongatni a vészharangot amiatt, hogy bolygónk lakosságának egyharmada már most sem fér hozzá tiszta ivóvízhez. A problémát tovább súlyosbítja az ENSZ friss felmérése, amely szerint a világ megállíthatatlan népességnövekedése és ipari fejlődése miatt 2050-re 20-30 százalékkal emelkedik a vízfogyasztás. A szennyezés mértékét nehéz szavakkal leírni, de nagyon beszédes a hatása az emberekre és a vízi élőlényekre az az ökológiai katasztrófa, ami a Kamcsatka-félszigeten történt, ősszel. A Csendes-óceánba nyúló orosz földnyelv körül szinte egyik napról a másikra megváltozott a víz színe és szaga, amit az állatok és növények tömeges pusztulása követett, de a Greenpeace-nek nyilatkozó, a vízzel kapcsolatba került helyiek is komoly fizikai tüneteket, például torokfájást, szemfájdalmat bőrviszketést, hányingert, hányást tapasztaltak. Bár erősen esélyes, hogy heptilszennyezés állhat a háttérben, ezt hivatalosan senki sem ismerte el. És ez általános probléma: hiába zajlanak állami mérések és kutatások az érintett területeken, az eredményeket nemigen közlik a nyilvánossággal, vagy ha mégis, gyakran merül fel a gyanú, hogy a botrány elkerülése végett meghamisították az adatokat. Mivel nem tud róla a közvélemény, nem is lázong miatta, ergo cselekedni sem feltétlenül kell, gondolják az illetékesek.

Az oroszországihoz hasonló eseteket oldalakon keresztül lehetne sorolni a világból, miközben megoldás szinte sehonnan sem érkezik. Vannak azonban kutatók, akik a robotok és drónok szerepét vetítik előre: úgy vélik, hogy e modern eszközök segítségével hatékonyan ellenőrizhetővé és kezelhetővé válna a víz összetétele és szennyezettsége. Itt kerül a képbe az Ethereum nevű, blokkláncon és elosztott számításokon alapuló számítástechnikai platform.

A munkákért saját kriptovalutával fizető online szerveződés Szentpéterváron és Tolyattiban élő fejlesztői kidolgoztak egy „Robonómiai hálózat” névre keresztelt, nyílt forráskódú platformot, amellyel ökológiai megfigyelőszolgáltatások drónhajókkal történő működtetését szeretnék elősegíteni. Az egyedi digitális azonosítóval ellátott, pontos protokoll szerint úszkáló eszközök bevonása azért lenne hasznos, mert beépített érzékelőik segítségével állami intézetektől független (magyarán: biztosan hiteles) adatokat lehetne kapni a víz kémiai összetételéről.

Fotó: Ethereum

Az elképzelés szerint együttműködő drónrajok határozzák majd meg a mérési területen lévő víz pH- és oxigénszintjét, vezetőképességét, hőmérsékletét és sok más tulajdonságát, úgy, hogy minden egyes eszköz egy közös adatbázist épít. Az autonóm gépek hitelesíteni is fogják egymás adatait, így elkerülhetővé teszik a hibás riasztásokat, miközben tényleg hiteles eredményeket produkálnak. A beérkező adatokat az IPFS és Ethereum blokklánc-technológiájának segítségével teszik biztonságosan tárolhatóvá – előbbivel kizárják az utólagos változtatást, míg utóbbival az adatgyűjtő érzékelőkön tárolják el az információkat, valamint azok keletkezésének pontos idejét. Ezzel a megoldással a beszerzett adatok nem hamisíthatók, de könnyen ellenőrizhetővé válnak külső szereplők számára is.

Összességében: az Ethereum újonnan kidolgozott rendszerével pontos, a drónok által folyamatosan ellenőrzött és hitelesített szennyezési térképet lehetne készíteni. Persze mindez a jövő zenéje, de nagyon biztató, hogy a Robonomics rendszerének béta verziója máris elérhető online: jelenleg mély funkcionalitást biztosít a platformra kapcsolt IoT-eszközöknek.

Gábor János, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology