Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Három trend, ami örökre megváltoztatja az ipart

- Hirdetés -

Az évtized végére nyoma sem marad a mai gyártástechnológiáknak, és ennek jelei markánsan meghatározzák a 2022-es év hátralévő részét is. Három megkerülhetetlen trend van kialakulóban, amelyek végleg átírják a játékszabályokat.

Az automatizálásban érdekelt ABB gépipari konszern növekedési ütemre és kulcsfontosságú projektekre vonatkozó idei előrejelzését a The Robot Report elemezte. Az adatok alapján három egyértelmű trend bontakozik ki, és ezek mindegyike a robotika előretörését jósolja, még olyan szegmensekben is, amelyekben semmilyen hagyománya sincs ezeknek a technológiáknak. Az ABB 250 vállalat körében végzett felmérésekre, ügyfélkapcsolatokra és piackutatásokra támaszkodva írta körül a jelenséget, majd az alábbi megállapításokra jutott.

  1. Az EV-forradalom teljesen egészében átformálja az autógyártást

- Hirdetés -

Az elektromos autók terjedését nemcsak a vásárlói igények fűtik, hanem azok az állami intézkedések is, amelyek a belsőégésű járművek fokozatos kivezetését készítik elő. Az EV-k világszerte terjednek, és erre a megszokott gyártástól eltérő, moduláris gyakorlatokkal kezdenek reagálni a gyártók. Az új hajtásláncok mellett digitalizált autók építéséről van szó, és a gyártást egyre többen egészítik ki autonóm robotokkal vagy más robotikai eszközökkel. Nincs ez másképp az akkumulátorgyárak esetében sem: ezek a fenntarthatósági előírások miatt többnyire új létesítményeket – ezzel robotikai fejlesztéseket – igényelnek.

  1. Láncreakciót indít be az e-kereskedelem robbanása

A változó ügyféligények és elvárások arra késztetik a vállalatokat, hogy újabb és újabb módszerekkel elégítsék ki az igényeket. A többcsatornás értékesítés jelensége a gyártófolyamatokat is átszabja, hiszen képessé kell válni az egyedi igények adaptálására – mind a termelés, mind a kézbesítés szintjén. Önmagában ez a jelenség ipari robotok ezreinek telepítését eredményezte világszerte, olyan helyeken is, ahol öt éve még egyáltalán nem volt ilyesmi. Az ABB arra számít, hogy 2022-ben tovább terjeszkedik a robotika, elsősorban kisebb, könnyebb alkalmazások formájában.

  1. Még több robot, még több helyen = képzettebb munkaerő kell

Az elérhetőbb áron kapható, könnyen használható robotok megjelenése azokat a vállalatokat (akár kkv-kat) is új gépek beszerzésére sarkallja, akik eddig nem fektettek be ilyen célra. Mivel észrevették az automatizálásban, a kapcsolódásban és a nagy adathalmokban rejlő sokoldalú lehetőségeket, szaporodik az emberek mellett dolgozó robotok száma. Ez a jelenség biztosan előrevetíti a munkaerő továbbképzésének szükségességét.

A változás évtizede

 „Míg az automatizálás mindig is a termelékenységről és a minőségről, na meg a bővítésről és a nagyobb teljesítményről szólt, a manapság tapasztalható változások, amelyek a legnagyobbak egyetlen generáción belül, azt jelentik, hogy a rugalmasság és az egyszerűség lesz a siker kulcsa” – szögezte le cége riportja kapcsán az ABB robotikai divíziójának elnöke. Marc Segura szerint a teljes értékláncon elengedhetetlenné vált a rugalmasság, és ennek alapvető eleme a robotika, illetve az automatizálás.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology