Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Hétköznapok hálózatai – a matematikában

Vannak, akiknek az egyszerű matematikai feladatok megértése is problémát vagy legalábbis nehézséget okoz. Vida Ágnes azonban nem ilyen, ő a gráfok alkalmazásának egy speciális területével foglalkozik.

gráf olyan struktúra, ami csúcsokból és élekből áll, tehát jól használható rendszerek ábrázolására. A gráfelmélet a matematika széles körben alkalmazott ágai közé tartozik. Felhasználják a számítógép-tudományban és az elektrotechnikában, de esetenként egyéb, váratlanabb helyeken is felbukkanhat.

Ágnesnek, a Szegedi Tudományegyetem lelkes hallgatójának a kutatási témája a vállalat-elhelyezési feladatok megoldásának érzékenységvizsgálata.

A fiatal kutató ezt így magyarázza el: Ha már van egy hálózatunk – például egy város –, és ebben történik valamiféle változás, például egy útlezárás, ezen általában bosszankodni szoktunk, mert csak kerülő úton juthatunk el az eredeti célunkhoz.

Ágnes a kutatásai során ezt a bosszúságot próbálja a minimálisra csökkenteni úgy, hogy matematikai modelleket vizsgál, amelyek az adott problémát – jelen esetben a várost és annak útjait – jelképezik. Attól függően, hogy mekkora jelentőségű változás történt a modell (szakszóval a gráf) jellemzőiben, meg lehet mondani, hogy erre a változásra mennyire volt érzékeny az eredeti modell.


Miért ezt a kutatási témát választottad? Milyen út vezetett idáig?

Amikor elsőéves BSc-hallgatóként felajánlotta az előadóm, hogy bekapcsolódhatok a kutatócsapat munkájába a tanszéken, nagyon meglepődtem, és óriási büszkeséget éreztem, mindenképp élni akartam a lehetőséggel. A fő irányvonal a matematika volt, ezen belül pedig három témából választhattam, így a gráfok változásainak az érzékenységvizsgálata lett nálam a nyerő. Bár kíváncsi természet vagyok, akkor még nem teljesen voltam tisztában azzal, hogy miről fog ez szólni, “hogyan kell majd kutatni”. Az elmúlt néhány hónapban azonban nagyon sokat tanultam, és sok mindenre rácsodálkoztam.

Társadalmi szempontból miért jelent újítást a kutatásod?

Valójában egy absztrakt problémával foglalkozom, azt vizsgálom, hogy egy modellre hogyan hatnak a különböző változások. Ez a modell hálózatokat reprezentál, azonban pontosan e miatt az absztrakt ábrázolás miatt az eredmények nagyon sokféle területen felhasználhatóak, legyen szó várostervezésről, kereskedelmi vagy akár egy banki hálózatról. A matematikában sokat kutatott terület az, hogy miként tudunk változást okozni egy gráfban, de annak vizsgálata, hogy ezek a változások mekkora hatással vannak a modellre, még új terület.

Mit gondolsz, a kutatásod alapján hol fog tartani a saját tudományágad tíz év múlva? Mit vársz a következő tíz évtől?

Tíz évre előre gondolkodni nagyon nehéz, főleg mert csak nemrég csöppentem bele ebbe a varázslatos világba. A lehetőség, hogy kutassak, nemcsak tanulásra, fejlődésre motivál, hanem egy egészen új utat is felvillantott előttem. Ki tudja… Lehet, hogy tíz év múlva nem informatikus, hanem matematikus leszek.

Czakó Miklós, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology