Amikor nem fúj a szél, és felhők takarják el a napot, akkor a modern villamosenergia-hálózatoknak olyan gyorsan mozgósítható energiaforrás kell, amely nem szennyezi a környezetet. Erre a rendszerszintű kihívásra érkezett biztató válasz az észak-spanyolországi Bermeóból, ahol a Wärtsilä technológiai vállalat júniusban megkezdte egy új, 100 százalékban hidrogénüzemű motor hitelesítését. A fejlesztés különlegessége, hogy ez a világ első ilyen méretű, tisztán hidrogén segítségével hajtott berendezése, amely már országos hálózatot támogat.
A finn világcég kísérletei során bebizonyosodott, hogy a belső égésű motortechnológia teljes mértékben fenntartható üzemanyagokkal is képes működni.
Ez a lépés egyenes utat nyit a teljesen megújuló energiarendszerek felé, ami főleg annak fényében örömteli, hogy a globális megújulóenergia-termelés 2030-ig várhatóan csaknem 4600 gigawattal bővül. Ebben a környezetben kritikussá válnak azok a rugalmas technológiák, amelyek az alacsony szél- és napenergia-termelés időszakaiban is képesek kiegyensúlyozni a hálózatot.
Óriási kiugrási lehetőség a zöldebb energiaipar számára
A zöldhidrogén mellett szól, hogy az égése során nem keletkezik szén-dioxid, így alkalmas a tényleg tiszta energiatermelés megvalósítására. A technológia egyik legnagyobb előnye a tárolhatóság: a felesleges megújuló villamos energiát hidrogén formájában elraktározzák, majd szükség esetén, például szélmentes vagy borús időszakokban, visszatáplálják a rendszerbe.
Ez közvetlenül növeli az energiaellátás biztonságát és a hálózat stabilitását.
A feladatra épített, és tesztelés alatt álló 31H2 motor a Wärtsilä korábbi 31-es platformjának továbbfejlesztett változata, amely a világ egyik leghatékonyabb négyütemű motorjaként ismert. A – nem mellesleg ammóniaüzemű hajójáról is ismert – vállalat fejlesztése véglegesen átírja a hidrogén pozícióját, amely immár nemcsak elméleti síkon, hanem a valódi energetikai infrastruktúrában is érdekes.
„A Wärtsilä 31H2 hidrogénmotorunk 100 százalékos hidrogénnel működik és táplálja a spanyol országos hálózatot” – jelentette ki a vállalat technológiai stratégiai és dekarbonizációs igazgatója. Rasmus Teir hozzátette: ezzel bizonyítottnak tekinthető, hogy „a nagyméretű hidrogénmotorok képesek biztosítani azt a rugalmas, tetszőlegesen lehívható fenntartható energiát, amelyre a jövő megújuló rendszereinek szüksége van”.
A technológia kész, jöhet a szabályozás
A motor felépítése kifejezetten olyan nagy energiaigényű szektorok kiszolgálását célozza, mint az adatközpontok vagy a gyártóüzemek, de alkalmas hálózaton kívüli környezetek ellátására is. A spanyolországi helyszínválasztás pedig nem véletlen, hiszen az állam úttörőnek számít a megújuló energiák terén, és aktívan törekszik a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség csökkentésére.
A vállalat álláspontja az, hogy a műszaki akadályok elhárultak, most a piaci környezeten a sor.
„Most arra kell összpontosítanunk, hogy megteremtsük a terjeszkedéshez szükséges környezetet, amelyet határozott szabályozásnak, tiszta befektetési környezetnek és a megújuló energia, valamint a hidrogénhez hasonló fenntartható üzemanyagok térnyerését segítő infrastruktúrának kell támogatnia” – mutatott rá Teir.
A Wärtsilä 31H2 jelenleg a világ legnagyobb tiszta hidrogénüzemű motorja. A sikeres bermeói tesztek után a technológia készen áll a léptékváltásra, hogy a jövőben globális szinten is támogassa a zöldenergia-átmenetet.
Gábor János, NEW technology

