Barion Pixel

- Hirdetés -

Öngyógyuló AI technológia javítja automatikusan az elektromos hálózatot

Az elektromos hálózatok hatékonyságának és megbízhatóságának növelése érdekében a Texasi Egyetem és a New York-i Buffalo Egyetem mérnökei egy új, mesterséges intelligenciával támogatott rendszert fejlesztettek ki, ami képes automatikusan újraosztani az áramot, csupán néhány milliszekundum leforgása alatt. A projekt célja, hogy az elektromos hálózatokban fellépő hibákat a rendszer emberi beavatkozás nélkül észlelje és javítsa, valós időben. A vonatkozó tanulmány szerint ez az új AI modell képes önállóan kezelni az elektromos hálózatokat, és a „self-healing grid” technológia korai példájának tekinthető.

Önjavító hálózat technológia

A kutatók „önjavító hálózat” technológiának nevezik a találmányukat, és azt állítják, hogy még akkor sem lesz szükség emberi beavatkozásra, ha vihar károsítja a vezetékeket. A terv az, hogy a mesterséges intelligenciával működő rendszer önjavító intelligens hálózatokat alkosson, és gyorsan működő, intelligens vezérlő mechanizmusok jöjjenek létre, amelyek minimalizálják az áramkimaradásokat.

- Hirdetés -

A rendszer különböző hálózati beállításokon történő tesztelése során a valós idejű teljesítmény szinte optimálisnak bizonyult, jelentősen csökkentve az energiaveszteséget az áramkimaradások során. Az egyetemek szerint az AI modell sikeresen csökkentette az energiaveszteséget az áramszünetek alatt, ezenkívül különböző energiahiányos forgatókönyvek esetén is hatékonyan működött.

- Hirdetés -

A technológiát három különböző hálózati beállításon (13, 34 és 123-bus rendszeren) vizsgálták, és kiderült, hogy valós időben szinte optimálisan teljesít. A tesztek azt is bebizonyították, hogy az AI rendszer néhány milliszekundum alatt képes újraosztani az áramot – sokkal gyorsabban, mint a jelenlegi emberi vezérlésű rendszerek, amelyek helyreállítása akár órákat is igénybe vehet.

AI hatékonyság viharok idején

Dr. Yulia Gel, a tanulmány társszerzője hangsúlyozta a hálózati topológia szerepét is, ami szerinte kritikus lehet más összetett rendszerek, például az infrastruktúra és az ökoszisztémák problémáinak megoldásában. A kutatásban szintén résztvevő Roshni Anna Jacob doktorandusz hallgató, a tanulmány vezető szerzője hozzátette: az áramellátás vonali hibák miatt blokkolva van, de a rendszerük átkonfigurálhatja magát különböző kapcsolók használatával, és áramot húzhat közeli energiaforrásokból. „Ez lehetővé teszi, hogy áramfejlesztőket használjunk fel egy adott terület áramellátására.”

A következő szakaszban a kutatók hasonló technológiát kívánnak kidolgozni az elektromos hálózat helyreállítására áramkimaradások után.

Gábor János, Okosipar.hu

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology