Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Online platformon keresnek környezettudatos magyar vállalatok innovatív megoldásokat

Mint ahogyan az világszerte jellemző, hazánkban is egyre nő a tudatosság az energiahasználattal, hulladékgazdálkodással, vízminőséggel, víztartalékkal és egyéb öko-területekkel kapcsolatban. A régióban működő vállalatok egyre inkább hajlandók környezettudatos megoldásokba fektetni, és most már létezik olyan platform, amely lehetővé teszi, hogy rátaláljanak az ehhez megfelelő hazai és külföldi partnerekre. Az EcoInn Danube projekt keretében megvalósult kezdeményezés, a Virtual Lab online platform elősegíti a szükséges tudástranszfert.

A Virtual Lab (www.ecoinnovative.eu) azt a célt szolgálja, hogy az öko-innovációval kapcsolatos tudás keresleti és kínálati oldala egymásra találjon. A portál egyfajta keresőfelület, ahol a technikai igényeikhez tartozó megoldásokat és potenciális partnereket találhatják meg az érdeklődők. A Virtual Lab működését nemzetközi projekthálózat és szakértők segítik, fókuszában a Duna-menti országok állnak, így számos magyar vállalat is képviselteti magát a felhasználók között.

A Virtual Lab célközönsége az öko-megoldásokat fejlesztő szervezetek, pl. cégek, egyetemek, kutatóintézetek, valamint vállalatok, kormányzati szereplők, amelyek sürgető kihívásokra, fejlesztési problémákra keresnek megoldást, miközben fő céljuk csökkenteni a ökológiai lábnyomukat oly módon, hogy hatékonyabb működést érjenek el.

A magyarországi vállalati szférából érkező résztvevők leginkább a víztisztaságra és a mezőgazdaságra fektetik a hangsúlyt, melyek közül néhány izgalmas kezdeményezést alább sorolunk fel:

  • A Budapest Airport Zrt. a fagyálló folyadékok helyettesítésére vagy újrahasznosítására keres fenntartható megoldást, illetve az esővíz felhasználásához szeretnének partnereket találni.

http://ecoinnovative.eu/sustainable-solution-for-aircraft-de-icing/
http://ecoinnovative.eu/airport-rainwater-harvesting-and-utilization-system/

  • Az Eisberg Hungary Zrt. többek között a saláta mosásához használt víz újrahasznosításához és az időjárás környezetbarát stabilizálásához (hűtéséhez) keres gyakorlati megoldást.

http://ecoinnovative.eu/recycling-water-used-for-washing-salad/
http://ecoinnovative.eu/weather-stabilization-on-arable-land/

  • A Heineken Hungária Breweries Ltd. a PLA bioműanyag poharak komposztálásához keres partnereket.

http://ecoinnovative.eu/composting-of-glasses-made-of-pla-bioplastic/

  • A Shell Hungary Zrt. szintén az esővíz hasznosítására keres megoldást, illetve a benzinkutakon a kávézacc összegyűjtéséhez keres partnereket.

http://ecoinnovative.eu/technology-solution-for-reuse-of-rain-water-at-fuel-retail-stations/

http://ecoinnovative.eu/technology-solution-for-collecting-and-reuse-of-coffee-grounds-on-fuel-retail-stations/

  • A Vertis Environmental Finance Kft. fák ültetéséhez keres megfelelő üzleti megoldást, amivel a Duna-régió CO2-kibocsátását ellensúlyozná.

http://ecoinnovative.eu/planting-trees-to-capture-co2/

  • Az Organica Technológiák Zrt. a szennyvíz kezeléséhez keres megfelelő komponenseket. A vállalat nyitott a különböző megoldásokra, mint például a tápanyagkivonás vagy fordított ozmózis révén ivóvíz létrehozása.

http://ecoinnovative.eu/biological-wastewater-treatment-components/

A vállalati együttműködés ösztönzése mellett a kutatói tevékenység bekapcsolása a közösségbe szintén nagy kihívást jelent és rendkívül hasznos lehet az általános öko-tudatosság fokozásához. A kutató és fejlesztőcsoportoknak gyakran nincsen arra lehetőségük, hogy megfelelő mértékben adaptálják ötleteiket a piaci viszonyokhoz, és gyakorlati eredményeket produkálhassanak.  A Virtual Lab felületén lehetőség van a fejlesztett ökomegoldások bemutatására.

Megoldásokat kereső szervezeteknek előnyt nyújt a rendszer: lehetőség van egyes témakörökben tevékenykedő szervezetek azonosítására, valamint a felületén megtalálható a leginnovatívabb egyetemek és kutatóintézetek listája is, melyek készséggel együttműködnek a cégekkel egy zöldebb jövő megteremtése érdekében.

Ezzel megvalósul az öko-innovációs szereplők összehangolása, az innovátorok és a kutatók ismereteinek és ötleteinek gyakorlati alkalmazása. Kutatói oldalról közelítve a problémához tehát az öko-innovátorok üzleti, ökológiai tudásátadásának és szellemi tulajdonjogának fejlesztése a cél, hogy ezzel teret kapjanak ötleteik bemutatására.

A projekt a Duna Transznacionális Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával, az Európai Unió és a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.

www.interreg-danube.eu/ecoinn-danube
www.ecoinnovative.eu

Érdemes elolvasni
NEW technology