Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Színeket tanulnak a robotok a tárgyak hatékonyabb manipulálásához

A Michigani Állami Egyetemen végzett kutatás célja, hogy a robotokat megtanítsák a színek használatára az objektumok manipulálásához. A kutatók egy olyan erőérzékelő optikai rendszert fejlesztenek, ami lehetővé teszi a robotok számára, hogy megkülönböztessék és kezeljék a puha, illetve törékeny tárgyakat – ez különösen hasznos lehet az orvosi és egyéb segítő robotok számára, állítja az egyetem.

„Olyan fotoelasztikus gélt igyekszünk integrálni egy stresszérzékelő optikai rendszerbe, ami látásalapú tapintási képességet ad a robotoknak. Ez a fajta érzékelés segíteni fogja a robotokat abban, hogy rendkívül óvatosan manipulálják a puha és törékeny tárgyakat” – szögezte le a vezető kutató, a gépészmérnöki kar adjunktusa. Shaoting Lin egy hároméves, 366.000 dolláros projektben dolgozik együtt a problémán Wei Li-vel, a Stony Brook Egyetem építőmérnöki adjunktusával, valamint Yu She-vel, a Purdue Egyetem ipari mérnöki adjunktusával.

Illusztráció: Michigani Állami Egyetem

- Hirdetés -

A kutatók már évek óta próbálkoznak „puha” kezekkel ellátott robotok és gépi látórendszerek fejlesztésével. Ez a technológia segít csökkenteni a kézi munka költségeit, és javítja a hatékonyságot számos orvosi és ipari alkalmazásban, a sebészrobotoktól az gyümölcsbetakarításig. Lin szerint a színek használatának megtanítása a segítő robotok számára lehetőséget teremt arra, hogy a jövőben akár törékeny anyagok összegyűjtésére is képesek legyenek, vagy javuljanak a háztartási képességeik, például az ételkiszolgálásban.

„Hosszú távú célunk az, hogy áthidaljuk azt az alapvető szakadékot, amely jelenleg a robotok tapintási érzékelése és az emberi haptikus érzékelés között van. Ez egy újabb lépés a következő generációs robotok felkészítésében” – tette hozzá Lin. A projekt nemcsak technológiai áttörést ígér, hanem jelentős előrelépést hozhat a robotika és a gépi érzékelés területén is, új felhasználási lehetőségeket nyitva akár az egészségügyben, akár az ipari alkalmazásokban.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

Érdemes elolvasni
NEW technology