Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Az első amerikai őslakos nő az űrbe készül

Nicole Aunapu Mann már szeptemberben utazhat az ISS-re. A NASA megerősítette, hogy a tengerészgyalogos ezredes lesz az első indián nő, aki az űrbe mehet. A Wailacki törzshöz tartozó hölgy lesz a SpaceX Crew-5 küldetés parancsnoka, amely már szeptember 29-én indulhat a Nemzetközi Űrállomásra. Mann az ISS expedíció fedélzeti mérnökeként fog dolgozni a hathónapos misszió során – írja cikkében az Engadget.

A Crew-5 küldetés során a következő asztronauták érkeznek az ISS-re: Josh Cassada (NASA), a japán Koichi Wakata és az orosz Anna Kikina. A történelem során John Herrington, a Chickasaw Nation tagja volt az első indián őslakos, aki az űrben járt, amikor 2002-ben az Endeavour űrsikló fedélzetén repült.

Mann eddigi tapasztalatai megfelelően illeszkednek az űrrepüléshez. Pályafutását a haditengerészet pilótájaként kezdte, egy F/A-18 Hornet repülőgép pilótájaként támogatta az afganisztáni és iraki missziókat. A Stanfordon szerzett mesterdiplomát gépészmérnöki szakon. A NASA 2013-ban választotta Mannt a nyolc űrhajósjelöltje egyikének. Ez a csoport azóta olyan szakemberekkel gazdagította e szegmenst, mint Anne McClain, Jessica Meir és a Crew Dragon pilótája, Victor Glover. Közülük néhányan – köztük Mann is – bekerültek a NASA szűkített listájára az első, legénységgel rendelkező, a Holdra induló Artemis-küldetésekre.

Mann számára az első űrrepülése nem csupán történelmi jelentőséggel bír. Az ICT-nek adott interjújában úgy látta, hogy az utazása „korlátokat” fog ledönteni az indián gyerekek számára, akik eddig nem is álmodhattak arról, hogy űrhajósok lehetnek. Nem lenne meglepő, ha hamarosan még többen követnék őt.

Némethi Botond, NEW technology magazin

Érdemes elolvasni
NEW technology