Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Cybertámadásokkal bombáznak ipari és IoT-hálózatokat

Képünk illusztráció

A legfrissebb mérések szerint egyre több rosszindulatú (maleware) szoftver- és hackertámadás sújtja az ipari és IoT-hálózatokat.

A Dragos ipari cyberbiztonságra szakosodott szolgáltató arra hívja fel a figyelmet, hogy 2023. második negyedévében 18 százalékkal növekedett a zsarolószoftverek számlájára írható támadások esetszáma az előző negyedévhez képest. Ezekért az incidensekért 33 csoport felel, számuk ugyancsak emelkedett az előző negyedévben behatárolt húszhoz képest.

Mint közölték, a támadások fele előszeretettel vesz célkeresztbe ipari szervezeteket. A zsarolótámadások mintegy kétharmada a gyártási szektort sújtotta, de IoT-hálózatoknak is kijutott a rosszindulatú programok offenzívájából.

Az állítólagos 253 zsarolótámadás fele globálisan is érzékenyen érintette az Észak-Amerikában működő ipari szervezeteket és azok infrastruktúráját. A szóban forgó időintervallumban beazonosított ipari zsarolószoftver-támadások 20 egyedi gyártási alágazatra fókuszáltak, élen a berendezésgyártással.

További rossz hír a Dragos szerint, hogy a helyzet várhatóan az év harmadik negyedévében sem normalizálódik. Ennek két lehetséges okára mutat rá.

Az egyik, hogy a NATO-országok és az Oroszország között lévő politikai feszültség továbbra sem enyhül, ami arra sarkallja az orosz zsarolóvírus-gyártókat, hogy folytassák a NATO-országok infrastruktúráját bénító online „bombázást”.

A másik, hogy csökken azoknak a létszáma, akik hajlandóak a zsarolószoftvert készítő csoportoknak váltságdíjat fizetni, a kieső bevételek pótlására tehát nagyobb összegek reményében, nagyobb szervezetek felé kényszerülnek fordulni a támadók.

Forrás: dragos.com

A Drago által részletesen elemzett második negyedév egyik kritikus incidense a japán Nagoya elleni támadás volt, amelynek hatásai messze túlmutattak a kikötő működésének megzavarásán. Ennek következménye kihatott más ipari szervezetek ellátási láncaira is, beleértve például a Toyotát.

Vörös István, Okosipar.hu

Érdemes elolvasni
NEW technology