Barion Pixel

- Hirdetés -

Felrobbant egy orosz műhold, veszélybe kerültek az ISS űrhajósai

Több mint 150 darabra hullott szét egy használaton kívüli orosz műhold, amikor felrobbant az alacsony Föld körüli pályán. Az így keletkezett törmelékfelhő miatt az Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósainak menedéket kellett keresniük.

A Resurs P1 nevű műhold június 26-án robbant szét – erősítette meg X-en posztolt közleményében a NASA, megjegyezve, hogy az űrállomáson tartózkodó asztronauták biztonságát fenyegető esemény miatt azonnali intézkedésekre volt szükség. „A NASA utasította az űrállomás legénységét, hogy a saját űrhajóikban keressenek menedéket” – írták korábban.

Bár az incidens következtében elszabadult törmelék komoly veszélyt jelentett és jelenthet továbbra is, az ütközést egyelőre sikerült elkerülni, ezért az állomás vészhelyzeti üzemmódból újra normál működésre állt és az űrhajósok visszatérhettek a lakómodulokba – árulja el az ISS közleménye.

- Hirdetés -

A törmelékfelhőt először a LeoLabs radarrendszere azonosította, majd kezdte megfigyelni – írja az Interesting Engineering. Az űripari cég becslései szerint a műhold szétrobbanása június 26-ai felrobbanását követő napon már legalább 180 törmelékdarab van, ami veszélyt jelenthet, és ez a szám tovább is növekedhet.

A Resurs-P1 egy hattonnás orosz műhold volt, amelyet 2013-ban indítottak útnak, Föld-megfigyelési célokra. A szatellit 2021-ben állt le, és a pályája azóta folyamatosan csökkent, majd 355 kilométeres magasságban robbant darabokra (az ISS kb. 400 kilométeres magasságban kering), pedig a terv az volt, hogy a működésképtelen az év végéig visszatér a légkörbe, ahol várhatóan elégett volna.

A műhold katasztrófájának oka egyelőre rejtély. A legvalószínűbb magyarázat szerint a nem megfelelő leszerelés miatt belső energia halmozódhatott fel, ami robbanáshoz vezetett. Ez ismert folyamat, éppen ezért kell(ene) minden hasonló jármű energiaforrásait, például akkumulátorait eltávolítani, mielőtt az életciklusa végén elveszítik vele a kapcsolatot.

Jelen pillanatban egyébként az is lehetséges, hogy a műholdat rendben leszerelték, csak éppen más, észrevétlenül marad űrszeméttel ütközött, vagy egy orosz „antiszatellit” (ASAT) rakéta találta el. Ez utóbbi nem lenne példátlan: 2021 novemberében Oroszország már megsemmisített egy használaton kívüli műholdat az ASAT-tal. Akkor 1800 nyomon követhető törmelékdarabbal szórták meg a Föld körüli pályát, szintén arra kényszerítve az ISS legénységét, hogy menedéket keressen a dokkolt űrhajókban.

Az ENSZ 2022-ben egy határozatot fogadott el az anti-szatelit rakétatesztek betiltására, de Oroszország és Kína ellene szavazott, így nem kizárt, hogy tényleg szándékosan lelőtt eszközről van szó. Pedig az űripar gyors fejlődése és a műholdak számának növekedése miatt a szabályozásokat mindenkinek be kellene tartani, ugyanis egyre nő az ütközések és a Földet akár évtizedekre kommunikációs sötétségbe borító Kessler-szindróma esélye.

Gábor János, NEW technology

- Hirdetés -

- Hirdetés -

NEW technology