Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Így védi a Vaskupola Izraelt

A májusi Izrael-Palesztina krízis során a Hamász több mint ezer rakétát lőtt ki a szomszéd ország irányába, de ebből csak kevés ért célba, mert nem sokkal a felbocsátás után leszedte őket az izraeli Vaskupola védelmi rendszer. A jelek szerint nem feleslegesen költötték rá dollárok százmillióit.

A Vaskupola rendkívül fejlett, rövid hatótávolságú, föld-levegő légvédelmi rakétarendszer. A koncepciója a Libanonnal 2006-ban vívott harcok idején született meg, hiszen Izraelnek komoly veszteségeket okoztak a siíta Hezbollah légicsapásai. A honvédelem évekig dolgozott a technológia kifejlesztésén, és először 2011-ben sikerült bevetni. Az elmúlt tíz év során tovább finomítottak rajta, és a legutóbbi konfliktus bizonyította, hogy mára példátlan hatékonysággal működik.

A védett zóna fölé gyakorlatilag pajzsot vonnak: a Vaskupola ultraérzékeny radarokkal észleli az Izrael felé kilőtt rakétákat, pillanatok alatt megállapítja a becsapódás várható helyét, és ha ez lakott területre esik, akkor válaszcsapást indít, még a levegőben megsemmisítve a száguldó lövedéket. Az égen zajló robbanások látványa már nem szokatlan a nagyobb városokban élő izraelieknek, hiszen a rendszert az ország számtalan régiójában telepítették, és a támadások viszonylag gyakoriak.

De mégis: mennyire hatékony? A kivitelezők azt állítják, hogy a Vaskupola 90 százalékos pontossággal dolgozik. Ennél valamivel szkeptikusabbak a katonai szakértők, akik 80 százalékra taksálják a kivédett támadások arányát, míg Izrael hivatalos közlése szerint a program tíz éve során több mint kétezer ellenséges rakétabecsapódást sikerült megakadályozni. Semelyik rendszer nem lehet tökéletes – ebben bíznak az ország ellenségei, akik folyamatosan keresik a gyenge pontot. Azt pletykálják, hogy egy belátható rakétamennyiséget már nem tud kezelni, és összeomlik. A felső határ nyilván nem ismert, de Palesztina állítólag ezt a töréspontot kereste a májusi konfliktus során – kevés sikerrel. A védelmi rendszer valószínűleg ezrek életét mentette meg, viszont 12 izraeli civil és egy katona így is életét vesztette.

Gábor János, NEW technology

Forrás: Crux

Érdemes elolvasni
NEW technology