Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Ipar 4.0 tudást szállít a Bosch Rexroth több hazai szakképzési centrumba

Miniatűr gyártósor az oktatás szolgálatában

- Hirdetés -

Több mint 1,4 milliárd forint értékben fejlesztett tíz vidéki szakképzési centrumot az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. A program keretében a Bosch Rexroth Kft. digitalizációhoz és az Ipar 4.0 tematikához kapcsolódó oktatási berendezéseket biztosított, valamint az oktatási szereplőkkel együttműködve átfogó középfokú tananyagok kidolgozásában vett részt. A vállalat egyik kiemelt célja az oktatás és az ipar összekapcsolása, annak támogatása, hogy az oktatók és a diákok már a középfokú szakképzésben is megismerjék az ipari digitalizációval kapcsolatos tudnivalókat.

Az elmúlt években felgyorsult piaci és technológiai változások miatt már az oktatás területén is egyre erősebb az igény, hogy a képzések és a továbbképzések felzárkózzanak a megfelelő fejlettségi szinthez, naprakész, gyakorlati szaktudást biztosítsanak. Ráadásul az ipari termelés területén elindult technológiai forradalom magával hozta a hálózatba kapcsolt, egymással kommunikálni tudó, bizonyos esetekben döntésképes eszközök térhódítását a termelési folyamatokban (Ipar 4.0). Az Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. (IKK) ezért a Bosch Rexroth együttműködésével több mint 1,4 milliárd forint összértékben fejlesztett tíz vidéki szakképzési centrumot, melynek köszönhetően a minden műszaki területen kamatoztatható, univerzális Ipar 4.0 szaktudás elérhetővé vált az itt tanulók számára.

A Baja, Debrecen, Győr, Kecskemét, Miskolc, Nyíregyháza, Szekszárd, Székesfehérvár, Szombathely és Zalaegerszeg szakképzési centrumaiban szervezett Ipar 4.0 képzések során a diákok megismerkednek az Ipar 4.0 szemléletmódjával, a hálózatba kapcsolt gyártósor struktúrájával, követelményeivel és egy teljes termelési rendszer összes funkciójával. A tíz szakképzési centrumban összesen 48 oktató vett részt a kapcsolódó, Ipar 4.0 tudást megalapozó továbbképzéseken.

„Nemcsak a felsőfokú, hanem a középfokú oktatásnak is követnie kell a technológiai újításokat. A gyártásszimulációs oktatóberendezés, valamint a hozzá tartozó gyakorlatorientált tananyag segítségével az Ipar 4.0 folyamatait könnyen modellezni tudjuk. A nálunk tanuló, Ipar 4.0 képzéseken résztvevő diákok olyan gyakorlati tudásra tehetnek szert, amellyel a jövőben bármelyik ipari nagyvállalatnál megállhatják a helyüket” – nyilatkozta Krausz Miklós, a Győri Szakképzési Centrum oktatója.

Forrás: Bosch Rexroth

A világszínvonalú, Ipar 4.0 képzés központi eleme a Bosch Rexroth mMS (modular Mechatronics System) 4.0 gyártásszimulációs oktatóberendezése. A miniatűr gyártósor valódi ipari komponensekből épül fel. Kis mérete ellenére egy teljes gyártósor modellezésére alkalmas, robotokkal, anyagmozgatással, présállomással, magasraktárral. Mindezt az Ipar 4.0 megoldásai teszik naprakésszé és jövőbiztossá: távoli elérés, adatgyűjtés hálózatba kapcsoltság jellemzi a berendezést. A bővíthető rendszer segítségével a következő években a képzésben résztvevő közel 15 000 tanuló könnyedén megismerheti a legmodernebb technológiákat és az Ipar 4.0 folyamatait, így például a programozás és üzemeltetés alapjait is.

 „A Bosch Rexroth számára kiemelten fontos az oktatás támogatása, hogy a tanulók már a középfokú szakképzésben megismerhessék a legújabb digitalizációs technológiákat, az Ipar 4.0 képes eszközök működését, hiszen ők lesznek a jövő szakemberei. A képzésben résztvevők a valódi ipari alkatrészekből felépülő oktatóeszközön keresztül olyan naprakész gyakorlati tudást sajátíthatnak el, amellyel növelhetik munkaerőpiaci esélyeiket” – mondta Heszegi-Bogár Mariann, a Bosch Rexroth Kft. vevői kapcsolatok és kommunikációs vezetője.

Bosch Rexroth Kft.

Érdemes elolvasni
NEW technology