Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Kína a világ legerősebb haditengerészeti radarját építi

Szó szerint másik kontinensen is észlelhet objektumokat az a rendszer, amit a South China Morning Post (SCMP) szerint kínai tudósok fejlesztenek az ázsiai ország haditengerészete számára. A 30 megawattos csúcsteljesítmény a meglévő radarokhoz képest jelentősen megnöveli a harci helyzeti előnyt. Ha sikerül befejezni, és működésbe hozzák, a kínai hadsereg hajói akár 4500 kilométeres távolságból is kiszúrhatnak például ellenséges rakétákat.

Perspektívába helyezve, ez az iszonyatos távolság nagyjából a Dél-Kína és Észak-Ausztrália közötti távolságnak felel meg, és jelentősen előzi a ma üzemben lévő legjobb radarokat is, amelyeket hajókra szerelnek, és a hatótávjukat korlátozza a Föld görbülete. Ezek legfeljebb kb. 3200 kilométerre „látnak el”, míg a kínai radar a készítők szerint több célpontot is képes lesz követni 3500 kilométeren belül (ez a Dél-Kína és Guam közötti távolság).

A projekt mögött álló tudósokból és mérnökökből álló csapat – amelyet a Harbini Tudományos és Technológiai Egyetem docense, Sun Donyang vezet – közölte: a radar alkalmas rá, hogy újgenerációs hadihajókra telepítsék, sőt, az első rendszer már építés alatt áll.

A legtöbb hadihajó radarjának hatótávolsága korlátozott, mindössze néhány száz kilométer, mivel a hatótávolság kiterjesztése hatalmas energiát igényel. A kínaiak azonban azt állítják, hogy megoldották ezt a problémát, így a rendszer megvalósíthatóvá válik az újabb, elektromos meghajtású hajókon is.

Az SCMP beszámolója szerint az új aktív fázisvezérelt radar a hagyományos eszközökhöz képest lényegesen magasabb számú, több tízezer darab adóvevővel rendelkezik. Minden egyes adóvevő tömbegység önállóan képes jeleket küldeni és fogadni – mint egy radar. Amikor ezek az egységek együttműködnek, akár 30 megawatt erősségű elektromágneses jeleket is képesek előállítani, amelyek potenciálisan megzavarhatják bármely jelenleg használatban lévő hadihajó elektromos rendszerét.

A nagy hatótávolságú radarrendszerek fejlesztése méretbeli kihívásokat jelenthet. A floridai AN/FPS-85 radar, ami az amerikai légierő űrparancsnokságának tulajdonában van (és egyelőre a világ legerősebb radarjának számít), több mint 23 ezer négyzetméter, vagyis három focipályányi alapterületű. A legújabb technológiai fejlesztések a nagy teljesítményű radarok méretének csökkenéséhez vezettek, ráadásul az 5G technológia széles körű alkalmazásának köszönhetően egyes alapvető fontosságú alkatrészek ma már könnyebben, nagyobb mennyiségben és alacsonyabb költséggel állnak rendelkezésre – magyarázza a kínai portál.

Mivel független forrásból eddig nem nyert megerősítést, egyelőre nem világos, hogy az új radarrendszer milyen készültségi fázisnál tart, és mikor készülhet el.

Gábor János, Okosipar.hu

Érdemes elolvasni
NEW technology