Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Modern szigetmegoldások teszik hatékonnyá a gyártást

Az automatizálás már szinte minden iparágban vezető trend, ugyanis olyan kihívásokkal kell szembenéznie a vállalatoknak, amelyekre az ilyen megoldások jelenthetik a megfelelő választ. A Vonalkód Rendszerház Kft. „Integrált szigetrendszer technológiával megvalósított innovatív robusztus ipari megoldások” projektje számos terület számára fejlesztést jelent.

A megoldás komplex, több modulból felépülő, számos funkcióval ellátott termeléslogisztikai rendszerként ismert. A szigetrendszer célja, hogy a gyártó vállalatok, illetve a logisztika számára hatékony működést biztosítson. A koncepcióról Schwirg Lászlóval, a Vonalkód Rendszerház Kft. egyik alapítójával és rendszerfejlesztő mérnökével beszélgettünk.

Az integrált szigetrendszer megoldás elnevezése azt feltételezi, hogy több modulból álló ökoszisztémát biztosítotok. Hogy definiálnád ezt a koncepciótokat?

A fejlesztés során az volt az elképzelésünk, hogy a vállalatok számos feladattal találkoznak a munkájuk során, amelyek valamilyen oknál fogva kihívást jelentenek. A gyártás, raktározás, az üzleti folyamatok – nem adminisztratív részek – elvégzésére sok különböző, egymástól független egysége van a cégeknek, amelyek között alig található adatkapcsolat. A rendszer jól elhatárolható modulokból épül fel, amelyek önálló funkcionalitással bírnak, s ezt a vállalat a saját igényei szerint építheti fel.

Például adott egy olyan munkahely, ahol jelentős a selejtképződés mennyisége a humán erőforrás által okozott hibák következtében. Emiatt számos vállalat dönt úgy, hogy komolyabb minőségellenőrzést vezet be egy adott állomáson. Ebben az esetben olyan funkcióval ellátott mikrorendszerre van szükség, amely a meglévő folyamatokra támaszkodik.

A szigetrendszert leginkább úgy lehet definiálni, hogy több egyedi problémával rendelkezik egy-egy vállalat, amelyekre mi korszerű megoldást nyújtunk. Összességében sok független speciális feladatokat ellátó rendszer található egy gyártó ökoszisztémájában, amelyek szinkronizálása rendkívül fontos, mi a kis méretű egyedi műveletek automatizálásában játszunk kulcsszerepet.

Jellemzően a különböző modulokat inkább a nagyvállalatok vagy akár a kkv-k is hatékonyan beépíthetik a folyamataikba?

Sok esetben a nagyvállalatok számára kedvező a megoldásrendszerünk, akik a világ számos pontján gyártanak. Olyan helyeken hatékonyak a fejlesztéseink, ahol szükség van valamilyen kiegészítő modulra. A szigetrendszerünk egységei az adott gyári folyamatokban, a helyi logisztikában nyújthatnak megfelelő támogatást.

A nagyvállalatok globális szinten rendelkeznek olyan rendszerekkel, amelyek lefedik a folyamataikat, de a lokális gyárvezetéshez, logisztikához tartozó egységek sokszor hiányoznak. Ezt a hiányt töltjük ki a szükséges modulokkal. Ezzel szemben a kisebb cégeknél jellemzően teljes egészben gondolkozik a menedzsment, mi pedig komplett rendszert nem tudunk nyújtani. A Vonalkód Rendszerház inkább a részmegoldásokban erős, ahol van egy meglévő vállalatirányítási, termelésirányító rendszer, ami kezeli a rendeléseket, illetve a logisztikát, de a konkrét feldolgozásra nem képes. Az általunk biztosított modulokkal összeköthetők a pontok, ezáltal hatékonyabbá válik például a gyártási folyamat.

Több modulból áll az általatok fejlesztett szigetrendszer. Milyen feladatok ellátására képesek ezek?

A különböző egységek között megtalálhatók a technológiai modulok, amelyek az általános vagy a speciális perifériák kezelését végzik, illetve biztosítják az egyes folyamatok közötti kommunikációt és a szükséges paraméterek kezelését, ide tartoznak az üzemi monitorfelületek/kijelzők vezérlőmoduljai, központi paraméterkezelés, szervizfunkciókat támogató modulok, munkahelyi adatgyűjtés modul, RFID kapukezelés. Emellett az üzleti logikai modulok a kereskedelmi folyamatok több helyen felhasználható, általánosítható részeit tartalmazzák, például a sarzs/egyedi sorozatszám generálást, visszakövetés adatbázis modult, munkafolyamat protokoll modult és lokáció alapú anyagkezelés modult. Kifejezetten kompakt, speciális megoldásokat tartalmazó egységek pedig a csomagolórendszer, andon támogatáskérő modul, automatikus állásidő-regisztrálás, egyszerűsített termeléskövető és -összesítő monitormodul, automatikus bevételező modul, anyagellátást ellenőrző modul.

A gyakorlatban hogyan működnek ezek a szigetmodulok? Milyen példát emelnél ki az eddigi munkáitok közül?

Nagy autóipari multinacionális vállalat számára szállítottuk az eddigi legnagyobb projektünket. Ez a gyártó több országban is jelen van, ahol a mi megoldásainkat használják. A kihívást az jelenti, hogy szigetrendszerekben kell gondolkodni, azaz nem egyedi megoldásokat létrehozni, hanem megvalósítani egy logikát, amely mentén kivitelezhető a különböző modulok felépítése. Azért hangsúlyos ez az autóipari gyártócég, mert a Vonalkód Rendszerház egyik kiemelkedő projektje, hiszen rendkívül robusztus megoldást biztosítunk ennek az ügyfelünknek.

Továbbá ezen rendszernek a kapcsán gondoltunk arra, hogy ez a koncepció alkalmas lehet arra, hogy más olyan modulokat, amelyeket ennél a vállalatnál nem fognak használni, de más helyen szükség lehet rá, ugyanarra a technológiára építsünk fel. Azaz független, nem integrált rendszer formájában, hanem önállóan is élő rendszer, de mégis összekapcsolható módon alakítsuk ki ezt az infrastruktúrát.

A legfőképpen az autóiparban alkalmazzák a megoldásainkat, de raktározási területen is több referenciával rendelkezünk – pl. az élelmiszeriparban egy frissen futó projektünkben az integrált rendszerhez fog csatlakozni a mobil adatgyűjtő eszközökre kialakított raktári megoldás.

Egy másik raktári megoldásunkban a rendszerünk a bérraktározást támogatja egyedi raklapazonosítók kiosztásával, amelyekhez hozzárendeljük a raklapok tartalmára és a raklapok tulajdonosára vonatkozó információt, így a raklapok kiadása a raklapazonosítók egyszerű leolvasására szorítkozik; az egyes vevők aktuális raktárkészletéről napi ütemezett emailben adunk tájékoztatást.

Ugyancsak egy raktári megoldásunkban egy kereskedő cég készáru raktárát kezeli a rendszerünk két telephelyen; irányítja a bevételezést, betárolást és a külső készletező/számlázó rendszerből származó vevői rendelések alapján a szállítmányok összeállítását és kirakodását, amely műveletek befejeződésekor az aktuális szállítmány adatokat visszatöltjük a külső rendszerbe.

Egy autóipari részegység gyártó cégnél kialakított megoldásunkban a karbantartó részleg raktározási feladatait támogatjuk RFID egységazonosítással. Itt a háttér rendszer, amelyből az adatokat átvesszük az SAP. A rádiósan azonosított raktári egységek raktári mozgatása automatikusan történik RFID kapukon történő áthaladásukkor, de a mozgatást az anyagmozgató személynek kell jóváhagyni; ha ez elmarad, a rendszer hang-, és fényjelzéssel, valamint a mozgatott egység adatait tartalmazó email küldésével riaszt. Sikeres anyagmozgatás esetén a rendszer a készletmozgásokat jelenti az SAP felé is.

Milyen jövőképet képzeltek a szigetrendszernek, mi a következő lépés a fejlesztés után?

A beérkező igényekre a meglévő technikával alakítunk ki megoldásokat. A szigetrendszerek révén rendelkezésünkre állnak azok a szisztémák, amelyek által hatékonnyá tehetők a gyártáshoz kapcsolódó folyamatok. A meglévő eszközparkunkkal pedig lehetőségünk van arra, hogy megvalósítsunk olyan megoldásokat, amelyek eddig kihívást jelentettek a gyártóknak. A technológia, a szoftvermodulok adottak ahhoz, hogy beépíthetők legyenek.

Némethi Botond, NEW technology magazin

Érdemes elolvasni
NEW technology