Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Teljesítményével is világrekordot döntött az óriási szélturbina

Még egyetlen hasonló szerkezet sem termelt soha egy nap alatt annyi villamosenergiát, mint a világ legnagyobb tengeri szélturbinája, amit augusztusban helyeztek üzembe, és önmagában 16 megawattos. Szeptember elején egyetlen pénteki nap leforgása alatt elérte a 384,1 megawattórás áramtermelési világrekordot – írja a South China Morning Post (SCMP).

A Tajvani-szorosba, viharos vizekre telepített turbina egy észak-dániai rekordot adott át a múltnak, és megerősítette a szélenergia kiemelt helyét a kínai energiamixben. A távolkeleti állam az egyik legnagyobb légszennyező ipari hatalomként tesz egyre nagyobb erőfeszítéseket azért, hogy lerázza magáról a legnagyobb karbonkibocsátó jelzőt. Rengeteg pénzt fektet nap- és szélerőműparkokba, de a rekorddal most némi szerencséje is volt: a Haikui tájfun épp a legújabb büszkeségét övező vizeken tombolt.

A rekord ettől még rekord, így a kivitelező CTGC és Goldwind Science & Technology vállalat méltán lehet büszke a már így is lenyűgöző építményre. A méretei szinte hihetetlenek: a főcsapágya 52 emelet magasságban (152 méter) található, és a lapátok által leírt kör átmérője 252 méter, ami két és félszer akkora távolság, mint egy szabályos focipálya hossza. Az SCMP beszámolója szerint minden egyes lapát egyetlen fordulatával 34,2 kilowattóra energiát lehet előállítani.

A rekorddöntés egyébként nem véletlenül jött össze – készültek rá. Annak érdekében, hogy megdöntsék a tengeri szélturbinák energiatermelési csúcsát, a szerkezet 24 órán keresztül teljes kapacitással működött, befogva a Haikui tájfun szélenergiáját. A turbina működését mindeközben egy intelligens rendszer vezérelte: valós időben variálta át a lapátok sebességét, hogy még 90 km/h-s szélsebesség esetén is optimális kapacitással működjön.

A turbina lenyűgöző teljesítménye gyakorlatilag teljes egészében a kínai gyártók érdeme, hiszen a főcsapágytól a lapátok szénszálas anyagáig 95 százalékban helyben készült.

Gábor János, Okosipar.hu

Érdemes elolvasni
NEW technology