Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Új törvénnyel léphet szintet Ausztrália klímavédelmi stratégiája

Ausztrália kormánya új jogszabályt fogalmazott meg a nagy- és közepes vállalatok klíma-jelentéstételi kötelezettségeit illetően. Ennek fontos elemei az éghajlattal kapcsolatos kockázatok és lehetőségek vázolása, valamint az üvegházhatásúgáz-kibocsátási adatok közzététele az értékláncukban, adta hírül az ESGtoday portál.

A jogszabálytervezetet bemutató Jim Chalmers pénzügyminiszter úgy fogalmazott: az éghajlattal kapcsolatos nyilvános adatszolgáltatás célja, hogy elősegítsék „a tisztább, olcsóbb és megbízhatóbb energiagazdálkodást és az éghajlatváltozással kapcsolatosan megfogalmazott vállalásokat. Ezáltal befektetőknek és cégeknek egyaránt megnyílik a lehetőség, hogy felmérjék, mibe fektetnének a zéró kibocsátás érdekében.”

A szóban forgó javaslat bevezetését megelőzően a pénzügyminisztérium 2022 decemberében konzultációt indított az éghajlati kockázatok közzétételére vonatkozó keretrendszer kidolgozásáról, majd 2023 nyarán bejelentette a kapcsolódó terveit.

Néhány hónappal később az Ausztrál Számviteli Standard Testület (AASB) októberben közzétette a vállalatok számára megfogalmazott, új adatszolgáltatási követelmények alapját képező tervezetet, amelyet később az illetékes szakmai szervezetek által javasolt módosításokkal pontosítottak.

Az új normarendszer értelmében a vállalatok kötelesek jelenteni a működésük okozta éghajlati kockázatokról, a kapcsolódó mérőszámokról és célokról, beleértve egyes meghatározott kibocsátási mutatókat.

A törvény minden olyan állami vagy többségi állami tulajdonban lévő vállalatot érinthet, amely köteles auditált éves pénzügyi beszámolót benyújtani az Ausztrál Értékpapír és Befektetési Bizottság (ASIC) számára, és amely megfelel bizonyos paramétereknek – három sávban határozva meg, mit jelent nagy-, közepes vagy kisvállalatnak minősülni az adatszolgáltatási rendszerben.

Az új jogszabály szerint a vállalatok a közzétételi kötelezettségük kezdetétől számítva további egy évet kapnak a közvetett értékláncbéli kibocsátásaik mennyiségére vonatkozó jelentés elkészítésére, valamint az ezzel járó kötelezettségek teljesítésére.

„A jogszabálytervezet a jelentéstételi követelmények bemutatásával és a jelentéstételre kötelezett szervezetek körének bővítésével lehetőséget teremt a vállalatoknak arra, hogy kiépítsék az éghajlati kockázatokról szóló, magas színvonalú kapacitásaikat”, nyilatkozta Chalmers.

Az új törvény kapcsán a kormány által indított, február 9-ig tartó konzultációban foglalhatnak állást az érintettek.

Vörös István, NEW technology

Érdemes elolvasni
NEW technology