Barion Pixel

- Hirdetés -

- Hirdetés -

Vaksötétben is látó robotokat fejleszt az amerikai kutatóegyetem

Az amerikai Purdue Egyetem kutatói kifejlesztettek egy új technológiát, ami javítani tudja a gépek vizuális észlelő- és érzékelőképességét. A hőalapú észlelésre és távolságmeghatározásra épített rendszerrel (HADAR) a gépek vaksötétben is ugyanúgy látnak, mint fényes nappal.

A Zubin Jacob professzor és Fanglin Bao kutató nevével fémjelzett HADAR ötvözi a hőfizikát, az infravörös képalkotást és az azonosításon alapuló tanulást, így hatékonyabb a hagyományos hőérzékelési eljárásoknál, amelyek minden objektum hőkibocsátását megjelenítik.

A LiDAR-nak, a radarnak és a szonárhoz hasonló hagyományos, termikus rendszereknek tagadhatatlanul megvan az előnyük más látástechnikai rendszerekkel szemben, azonban közös hiányosságuk, hogy gyenge fényviszonyok és rossz időjárási körülmények között korlátozottan működnek. Ezt képesek kiküszöbölni a tárgyakból áramló hőből képet alkotó, új technológiák.

„A tárgyak és környezetük által kibocsátott hőből textúra nélküli képek jönnek létre” – magyarázza Bao. – „Az ember arcáról készült hőképeken általában a hőmérséklet-különbség ábrázolható, és kontúrokat látunk rajta, mint egy szellemfotón. A HADAR képes arra, hogy a zsúfolt hőjelekből kinyerje és felépítse a helyszínen lévő tényezők részletes textúráját, és akár éjszakai sötétben is úgy mutassa meg azokat, mintha fényes nappal lenne.”

A kutatócsoport a HADAR tesztelése során konstatálta, hogy az eddigi eredmények biztatóak, azonban néhány fontos fejlesztés még szükséges, kiváltképp a HADAR hardverének méretét és adatgyűjtési sebességét illetően. Bao szerint ugyanis az érzékelő jelenlegi formájában túl nagy és nehéz. „Ahhoz például, hogy önvezető autókba is beépíthető legyen a technológia, a méretét és az árát is csökkentenünk kell, a kameráját pedig gyorsítanunk” – nyilatkozta Bao.

Vörös István, okosipar.hu

Érdemes elolvasni
NEW technology