Az amerikai cégóriás először köt ehhez hasonló üzletet, de hosszútávra és sajátos konstrukcióban gondolkodik. Egész konkrétan 10 év alatt 250 ezer tonna karbonkibocsátás levegőből történő kivonását vásárolja meg azzal, hogy befektet a CarbonCapture Inc. vállalatba.
Az Amazon saját blogjában jelentette be a tranzakciót, ami lényegében szén-dioxid-eltávolítási kreditek megvételéről szól: a vállalat ezzel szeretné gyorsítani az ún. közvetlen levegőleválasztó (DAC) rendszerek fejlesztését. A lépés egyébként összhangban van az Amazon klímavédelmi tervével; mint ismert, korábban azt ígérte, hogy 2040-re eléri a nettó zéró karbonkibocsátást.
Azzal, hogy az Amazon tíz év alatt 250 ezer tonna szén-dioxid-elvonást vásárol a STRATOS-tól, az 1PointFive nevű vállalat első DAC-üzemétől, a világ legnagyobb DAC-technológiai telepítését támogatja.
Mivel a DAC technológia lehetővé teszi a CO2-kibocsátás közvetlen elnyelését a légkörből, sokan az éghajlatváltozás elleni küzdelem egyik potenciális fegyvereként tekintenek rá. Lehetőséget ad például arra, hogy redukálja az olyan nehezen csökkenthető iparági emissziót, ami például a légi közlekedésből származik.
A DAC-rendszerek általában nagy ventilátorokat vagy légkollektorokat használnak a légköri levegő beszívására. A levegőt egy olyan szorbensen vagy kémiai oldaton vezetik át, ami megköti a szén-dioxid-molekulákat és elválasztja őket a levegőmolekuláktól. Ezután a szorbensből vagy a kémiai oldatból eltávolítják a CO2-t, amit geológiai formációkban (pl. sós víztartó rétegekben, kimerült olaj- és gáztározókban stb.) helyeznek el, esetleg vegyi vagy építőanyagok és szintetikus üzemanyagok gyártására használnak fel.
Bármilyen ígéretesek is, a DAC-eljárások jelenleg meglehetősen drága és energiaigényes technológiával működnek, ami akadályozza az elterjedésüket. Fontos kutatási és fejlesztési kihívás tehát a költségek és az energiaigények leszorítása, amit az Amazon és új partnere, a CarbonCapture közösen kíván elérni.
Gábor János, NEW technology